لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۸

بایدن: امریکا به تهاجم علیه متحدان ناتو واکنش نشان می دهد


جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت روسیه با اعمال خود در اوکراین در «مسیر تاریک» انزوا گام بر می دارد، و آمریکا نسبت به هرگونه تهاجم علیه متحدان خود در ناتو واکنش نشان می دهد.
آقای بایدن این مطلب را هنگام دیدار از لیتوانی ابراز کرد. کشورهای حوزه بالتیک نگران ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به روسیه هستند.
معاون رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار از لهستان در روز سه شنبه، روز چهارشنبه با رهبران لیتوانی و لاتویا دیدار کرد. وی تاکید کرد که ایالات متحده متعهد به حمایت از متحدان خود در ناتوست.

کشورهای لیتوانی، لاتویا و استونی در حوزه دریای بالتیک اعضای پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند، ولی اوکراین عضو ناتو نیست.
این کشورها عمل ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را در ضمیمه کردن کریمه محکوم کرده اند. کاخ سفید واشنگتن نیز اِعمال دور جدیدی از تحریم ها علیه روسیه را اعلام کرده است.

روز سه شنبه جو بایدن گفت آمریکا ممکن است در منطقه بالتیک دست به مانور نظامی بزند، و هم اکنون بر تعداد جنگنده های گشتی خود بر فضای بالتیک افزوده است.
دالیا گریباسکاتی رئیس جمهوری لیتوانی به جو بایدن گفت «شرایط هشدار دهنده» است. آندرس برزینس رئیس جمهوری لاتویا نیز در این دیدار حضور داشت.

کشورهای بالتیک همچنین نگران تاثیر منفی تنش های موجود در منطقه بر اقتصاد خود - از جمله احتمال تلافی پوتین با جلوگیری از ارسال گاز به این کشورها - هستند.

هفته گذشته روسیه واردات غذا از طریق لیتوانی را تعلیق کرد، که از سوی برخی ناظران به منزله اعمال فشار سیاسی بر آن کشور تلقی شده است.
XS
SM
MD
LG