لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۷

اوباما: آمریکا و اتحادیه اروپا آماده مجازات روسیه اند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه به همتای روسی خود ولادیمیر پوتین گفت واشنگتن و «متحدان اروپایی آن» آماده اند به خاطر حمایت مسکو از همه پرسی برای جداشدن کریمه از اوکراین «هزینه های بیشتری» بر روسیه تحمیل کنند.

بیانیه کاخ سفید این همه پرسی را غیرقانونی و نقض قانون اساسی اوکراین دانسته است. همچنین در این بیانیه تاکید شده است که «آمریکا و جامعه بین المللی این رای گیری را به رسمیت نخواهد شناخت.»

بر اساس گزارش های تلفنی تا آخر وقت روز یکشنبه و براساس شمارش نیمی از آرای اخذ شده، مسئولان همه پرسی کریمه گفته اند ۹۵ درصد آرای اخذ شده تاکنون به سود جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین و پیوستن آن به روسیه بوده است. میزان شرکت کنندگان در رای گیری بین ۷۵ تا ۸۰ درصد برآورد شده است.

سرگیی اسیونوف، رهبر هوادار مسکوی کریمه، اعلام کرد دولت او روز دوشنبه رسما خواستار پیوستن به فدراسیون روسیه خواهد شد.

در کی یف، ارسنیی یاتسیه نیوک، نخست وزیر دولت موقت اوکراین، که در جلسه اضطراری هیئت دولت سخن می گفت، همه پرسی کریمه را « سیرک»ی خواند که زیر فشار سرنیزه روسیه هدایت می شود.

کاخ سفید در بیانیه ای که پیش تر صادر کرد تاکید کرد که هیچ تصمیمی در باره آینده اوکراین نباید بدون شرکت حکومت ملی اوکراین گرفته شود.

در این بیانیه همچنین گفته شده که انتخابات ریاست جمهوری که قرار است روز ۲۵ می برگزار شود فرصتی قانونی به مرم اوکراین خواهد داد تا صدای خود را به گوش جهان برسانند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا و سرگیی لاورف وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه درمورد لزوم تسریع در انجام اصلاحات در قانون اساسی اوکراین برای مشارکت درقوا و تمرکز زدایی توافق کردند و آن را راه حلی برای بحران دانستند.

در کی یف وزیر دفاع موقت اوکراین به خبرنگاران گفت اوکراین و روسیه بر سر برقراری آتش بس در کریمه تا ۲۱ مارس توافق کرده اند.

رای گیری در کریمه روز یکشنبه و یک روز پس از تصرف یک پالایشگاه گاز طبیعی به دست نیروهای روسی در خارج از خاک کریمه صورت گرفت.

اوکراین همه نیازهای انرژی و آب کریمه را تامین می کند و برخی تحلیل گران می گویند تصرف این کارخانه می تواند به منظور تضمین برآوردن نیازهای شبه جزیره کریمه پس از الحاق به روسیه باشد.

اکثریت ساکنان کریمه روسی تبار هستند. مسکو می گوید حق دارد منافع روسی تباران در کریمه را حمایت کند.
وزیر خارجه اوکراین روز شنبه گفت نیروهای روسی، روستای اوکراینی استریکوویه در نزدیکی مرز کریمه را اشغال کرده اند.

گزارشی از تیراندازی وجود ندارد، اما وزیر خارجه اوکراین این اقدام را نوعی«اشغال» خواند و از سربازان روسی خواست روستا را ترک کنند. مرزداران اوکراینی می گویند نیروهای روسی از یک پمپ بنزین در داخل شهر حفاظت می کنند.

در این میان جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز یکشنبه گفت درصورت پیشروی بیشتر سوریه در خاک اوکراین، این اقدام با واکنش سریع روبرو خواهد شد.

کارنی گفت: «تردید نیست که اگر روسیه به جای فروکشاندن درگیری آن را تشدید کند، باید هزینه اضافی برای آن تحمل کند. این هزینه را ایالات متحد امریکا و نیز اتحادیه اروپا بر روسیه تحمیل خواهند کرد.».
XS
SM
MD
LG