لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

اروپا برای تأمین گاز به آمریکا و قطر رو می کند


رهبران کشورهای اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل درباره تقویت دولت جدید اوکراین و تحریم روسیه رایزنی می کنند - بیستم مارس ۲۰۱۴
رهبران کشورهای اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل درباره تقویت دولت جدید اوکراین و تحریم روسیه رایزنی می کنند - بیستم مارس ۲۰۱۴

اروپا سی درصد از گاز مورد نیازش را از روسیه وارد می کند، و در پی تنش های ناشی از بحران کریمه، بسیاری از رهبران اروپایی نگرانند که روسیه از این تجارت به عنوان حربه ای علیه اروپا استفاده کد.

در حالی که تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه، غرب را در مقابل مسکو قرار داده، رهبران کشورهای اروپایی که در بروکسل گردهم آمده اند در مورد کاهش وابستگی به گاز وارداتی از روسیه رایزنی می کنند.

مهندسان تأسیسات سنگ نفت در ایالت پنسیلوانیای آمریکا را راه اندازی کرده اند. دهها تأسیسات استخراج نفت نظیر تأسیسات پنسیلوانیا در سراسر کشور وجود دارد که آمریکا را به بزرگترین تولیدکننده گاز جهان تبدیل کرده، و اروپا امیدوار است استفاده از این منبع پاسخ بلندمدتی باشد برای وابستگی به گاز روسیه.

رهبران اروپا از ایالات متحده خواسته اند تا ارسال محموله های گاز مایع به آن سوی اقیانوس اطلس را هر چه زودتر آغاز کند.

کارِل دوگوخت، مسئول تجارت اتحادیه اروپا، می گوید مسأله انرژی در صدر فهرست موضوعات مورد بحث در گفتگوهای هفته گذشته بر سر تجارت آزاد اروپا با آمریکا در بروکسل بود.

به گفته آقای دوگوخت اروپا در مورد نیازهای انرژی اش به کشورهای خارجی و به ویژه روسیه بیش از حد وابسته است، و راه حل ساده ای پیش رو ندارد. اما برای واردکردن گاز با ایالات متحده وارد مذاکره می شود.

تحلیلگران می گویند موانع برسر این کار زیاد است؛ از جمله هزینه حمل و نقل گاز از آمریکا به اروپا بهای آن را بیشتر از گازی می کند که اروپا از روسیه خریداری کند.


مخالفان این ایده در آمریکا می گویند گاز ارزانقیمتی را که از سنگ نفت به دست می آید نباید به خارج صادر شود، چون صنایع داخلی با استفاده از آن می تواند تولیداتش را به قیمت رقابتی به بازار عرضه کند.

با این حال، الن رایلی استاد دانشگاه شهر لندن می گوید کلید رابطه ژئوپلیتیک اروپا با روسیه تنوع در تأمین انرژی است: «واردات گاز مایع طبیعی از قطر و احتمالاً آمریکا در چند سال آینده و استفاده از زغال سنگ وضع را عوض خواهد کرد. هم اکنون زغال سنگ کاربردهای زیادی دارد، ولی به خاطر استفاده از گاز مایع طبیعی در آمریکا از آن چندان استفاده ای نمی شود و به اروپا سرازیر می شود.»

یان باند، عضو گروه سیاستگزاری مرکز اصلاحات اروپا می گوید اقدامات روسیه در اوکراین اروپا را شگفت زده کرده و اروپا به احتمال زیاد برای تأمین گاز رو به سوی کشورهای دیگر خواهد کرد: «اروپا برای تأمین گاز مایع مورد نیازش به قطر یا الجزایر فکر می کند؛ و ممکن است در آینده ای نه چندان دور آلمان را تشویق کند که نیروگاههای برق اتمی اش را دوباره فعال کند – این کار تقاضا برای گاز روسیه را به طور چشمگیری پایین خواهد آورد.»

به گفته آقای باند آلترناتیوهای متعدد باعث می شود که اروپایی ها دست بالا را داشته باشند.

اما شماری از تحلیلگران هشدار می دهند که بهای گاز عامل مهم تصمیم گیری برای بسیاری از خریداران گاز در اروپاست. و روسیه هنوز هم ارزانترین انرژی را عرضه می کند – هر چند اروپا با سیاست های مسکو مخالف باشد.
XS
SM
MD
LG