لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۲

روسیه: اسنودن هنوز درخواست پناهندگی نداده است


اسنودن روزجمعه درفرودگاه مسکو با فعالان حقوق بشر
اسنودن روزجمعه درفرودگاه مسکو با فعالان حقوق بشر

اسنودن که پیشتر با پناهندگی مشروط به روسیه موافقت نکرده بود روزجمعه پس از دیدار با فعالان حقوق بشر به شرط روسیه تن داد

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، روز شنبه مقام های اداره مهاجرت روسیه اعلام کردند هیچ درخواستی از ادوارد اسنودن برای پناهندگی به این کشور دریافت نکرده اند.

روز جمعه ادوارد اسنودن با فعالان حقوق بشر در سازمان های عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر، و وکیلان روسی در ترانزیت فرودگاه مسکو دیدار کرد. در پی آن، گروه افشاگر ویکی لیکس بیانیه ای از سوی اسنودن منتشر کرد که درآن اسنودن گفته است می خواهد تا زمانی که بتواند به سلامت به امریکای لاتین برود، در روسیه اقامت کند.

آمریکا از روسیه به خاطر دادن اجازه به فعالان حقوق بشر برای دیدار با اسنودن انتقاد کرد.

کارمند قراردادی پیشین اطلاعاتی آمریکا اکنون حدود سه هفته است که در وضعیتی نامعلوم در فرودگاه مسکو به سر می برد.
جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز جمعه گفت روسیه با این اقدام به اسنودن «تریبونی تبلیغاتی» داده که با اعلام بی طرفی روسیه دراین مورد مغایرت دارد.

به گزارش اسوشیتد پرس به نقل از خبرگزاری روسی اینترفکس، روز شنبه وزیر خارجه روسیه با هدف حفظ ظاهر بیطرفی، گفت:«ما با اسنودن هیچ تماسی نداریم.»

اسنودن که متهم به افشای اسرار اطلاعاتی امریکا شده است، در پی به دست آوردن پناهندگی موقت در روسیه برآمده تا بتواند به امریکای لاتین سفر کند. سه کشور امریکای لاتینی به اسنودن پیشنهاد پناهندگی داده اند. آمریکا می خواهد به خاطر افشای برنامه های امنیتی و تجسسی سازمان امنیت ملی امریکا، اسنودن را محاکمه کند.

پیش تر اسنودن درخواستی برای پناهندگی به روسیه داده بود اما ولادیمیر پوتین درصورتی با این تقاضا موافقت کرده بود که اسنودن از افشاگری بیشتر درمورد فعالیت ها وبرنامه های پنهانی سازمان امنیت و اطلاعات امریکا خودداری کند. اسنودن این شرط رانپذیرفت و درخواست خود را پس گرفت.

بولیوی، نیکاراگوئه و ونزوئلا به اسنودن پیشنهاد پناهندگی داده اند. اما از آنجا که مقام های امریکایی گذرنامه او را باطل کرده اند، نمی تواند به جایی سفر کند. روز جمعه باراک اوباما با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره اسنودن و مسائل دیگر به گفت و گویی تلفنی پرداخت. جزئیات این مذاکرات اعلام نشده است. اما سخنگوی کاخ سفید، جی کارنی، گفت از آنجا که دستور این مذاکره از چند روز پیش تر برنامه ریزی شده بود، مسئله اسنودن در آن مطرح نشد.

دادن پناهندگی به اسنودن در روسیه تنش تازه ای در روابط نه چندان دوستانه امریکا و روسیه بوجود می آورد.

قرار است باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در اوایل سپتامبر و پیش از برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در سن پترزبورگ با یکدیگر ملاقات کنند و ماجرای اسنودن احتمالا بر هر دو اجلاس سایه خواهدافکند.
XS
SM
MD
LG