لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

موافقت مشروط روسیه با اقامت اسنودن


کاخ سفید اعلام کرده است پرزیدنت اوباما قصد دارد درباره ادوارد اسنودن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه صحبت کند.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت مکالمه تلفنی میان دو رهبر از چند روز پیش ترتیب داده شده بود، و افزود دولت اوباما به دولت های سراسرجهان گفته است که ایالات متحده می خواهد اسنودن برای روبروشدن با اتهامات به آمریکا بازگردانده شود.

خبرگزاری فرانسه می گوید روسیه با اقامت اسنودن در این کشور موافقت کرده است به شرط آن که به افشای اطلاعات محرمانه امریکا پایان دهد.
پیمانکار سابق اطلاعاتی امریکا که ماه گذشته دست به افشای اطلاعات محرمانه زد و از سوی امریکا تحت تعقیب قرار دارد
ادوارد اسنودن روز جمعه در ملاقات با نمایندگان گروههای مدافع حقوق بشر در فرودگاه مسکو گفت قصد دارد از روسیه تقاضای پناهندگی کند، چون نمی تواند به جای دیگری برود. وی افزود «رفتار تهدید آمیز» آمریکا باعث شده نتواند از جایی پناهندگی بگیرد.
تانیا لوکشینا نماینده دیده بان حقوق بشر به خبرگزاری روسی اینترفکس گفته است که اسنودن به شرکت کنندگان در مصاحبه رسانه ای با نمایندگان گروههای حقوق بشر گفته است «او می خواهد این جا بماند». الگا کاستینا مشاور «تالار عمومی مشورت دولتی» نیز به خبرگزاری ایتارتاس گفته است اسنودن از روسیه تقاضای پناهندگی خواهد کرد.

اسنودن در دیدار با نمایندگان گروههای حقوق بشر گفته است قصد ندارد به ایالات متحده لطمه بزند.

اسنودن از تقریباً ۳ هفته پیش، پس از خروج از هنگ کنگ در سالن ترانزیت فرودگاه مسکو بسر می برد.

در ایمیلی که برای سازمان دیده بان حقوق بشر فرستاده شده است، شخصی که خود را اسنودن معرفی می کند، گفته است مقامات آمریکا اقداماتی در جهت جلوگیری از کسب پناهندگی او انجام داده اند. وی همچنین گفته است که هدف او از دعوت از گروههای حقوق بشربه سالن فرودگاه مسکو این است که درباره وضعیت آینده خودش با آنها گفتگو کند.
نویسنده این ایمیل در ایمیلی جداگانه به خبرگزاری رویترز تأیید کرده است که دیدار با نمایندگان گروههای حقوق بشر انجام خواهد شد؛ اما نمایندگان رسانه ها نمی توانند شرکت کنند، و او بعداً با رسانه ها صحبت خواهد کرد.

روز پنجشنبه آمریکا از عملکرد چین بر سر اجازه مسافرت به ادوارد اسنودن از هنگ کنگ به مسکو به شدت انتقاد کرد.
روز پنجشنبه پس از مذاکرات اقتصادی میان نمایندگان واشنگتن و پکن، ویلیام برنز، معاون وزیر امورخارجه آمریکا گفت که از تصمیم چین برای عدم استرداد اسنودن ناخرسند است.

کاخ سفید نیز در بیانیه ای اعلام کرده که باراک اوباما تأسف خود را از عملکرد چین در مورد ادوارد اسنودن به اطلاع نمایندگان پکن رسانده است.

دولت چین هنگامی که آقای اسنودن در هنگ کنگ بسر می برد درخواست آمریکا برای استرداد او را رد کرد. یک مقام چینی با رد انتقاد آمریکا پاسخ داده که عملکرد هنگ کنگ در مورد آقای اسنودن قابل سرزنش نیست.
XS
SM
MD
LG