لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

فرانسه در خواست پناهندگی اسنودن را رد کرد


فرانسه درخواست پناهندگی ادوارد اسنودن، پیمانکار اطلاعاتی فراری سابق آمریکا را رد کرده است.

وزارت کشور فرانسه روز پنجشنبه دربیانیه ای گفت «با توجه به تجزیه و تحلیل قانونی و وضعیت طرف ذینفع، فرانسه با درخواست پناهندگی موافقت نمی کند.»

در این میان، برعلائمی که نشان می دهد اسنودن پس از گذراندن ۱۱ روز در ناحیه ترانزیت فرودگاه مسکو میهمان ناخواسته ای است افزوده می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی ریبابکوف، معاون وزير امور خارجه روسیه روزپنجشنبه گفت، اسنودن باید «جایی برای رفتن انتخاب کند.» ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسيه نیز او را ترغیب کرده است هرچه زودتر خارج شود.

افشاگری های اسنودن در مورد فعالیت های اطلاعاتی آمریکا موجب انتشار گزارش هایی شد مبنی بر این که متحدان آمریکا در اروپا و اتحادیه اروپا نیز هدف برنامه های اطلاعاتی و جاسوسی قرار دارند. درپی شکایت های شماری از اعضای اتحادیه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا موافقت کردند جلساتی برای بحث درباره برنامه اطلاعاتی تشکیل شود. خانم مرکل روز پنجشنبه گفت به اعتقاد او نگرانی های آلمان باید جدی گرفته شود، و ابراز امیدواری کرد گفت و گوهای آینده به پرسش هایی که در این زمینه وجود دارد پاسخ دهد.

دربروکسل، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفت او دلیلی ندارد که باور کند اقدامات اطلاعاتی وجاسوسی آمریکا در اروپا، امنیت سازمان را بخطر انداخته است.
XS
SM
MD
LG