لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

آمریکا کرملین را به تامین مالی در گسترش اخبار جعلی علیه اوکراین در آمریکای لاتین متهم کرد


آرشیو
آرشیو

ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۶ آبان روسیه را به تامین مالی یک کارزار اطلاعات کاذب در آمریکای لاتین متهم کرد؛ کارزاری که با فراهم کردن تبلیغات و اخبار جعلی به مخاطبین رسانه‌ها، حمایت از اوکراین را تضعیف کرده و به تقویت احساسات ضد ایالات متحده و ضد ناتو دامن می‌زند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: «به نظر می‌رسد هدف نهایی کرملین این است که با استفاده از رسانه‌های محلی در افشای تبلیغات و دروغ‌پراکنی‌اش رد گم کند، طوری که برای مخاطبان آمریکای لاتین واقعی به نظر بیاید.»

سفارت روسیه به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این بیانیه جدیدترین حمله لفظی واشنگتن در تلاش برای مقابله با روسیه در استفاده از اطلاعات کاذب برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی کرملین است.

در ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر)، ایالات متحده نتایج یک ارزیابی اطلاعاتی محرمانه را منتشر کرد و به بیش از ۱۰۰ کشور فرستاد که بنا بر آن، مسکو از جاسوسان، رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های دولتی روسیه برای از بین بردن ایمان عمومی به تمامیت انتخابات دموکراتیک استفاده می‌کند.

در بیانیه روز سه‌شنبه آمده است که روسیه از تماس‌های رسانه‌ای در آرژانتین، بولیوی، شیلی، کلمبیا، کوبا، مکزیک، ونزوئلا، برزیل، اکوادور، پاناما، پاراگوئه، پرو و اروگوئه برای انتشار اطلاعات کاذب به منظور تضعیف حمایت از مبارزه اوکراین علیه تهاجم روسیه و دامن زدن به عقاید ضد ایالات متحده و ضد ناتو استفاده می‌کند.

اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه شرکت‌های «اس‌دی‌ای» و «استراکتورا» را به گسترش تبلیغات در حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین متهم کرد و تحریم‌هایی را علیه آنها وضع کرد.

آژانس خبری آنلاین اسپانیایی زبان «پرسنزا» که بنا بر وب‌سایت آن در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸هجری شمسی) در شهر میلان ایتالیا تأسیس شد و از سال ۲۰۱۴ در اکوادور به ثبت رسیده است، و رسانه چند پلتفرمی «ال سیودادانو» مستقر در شیلی از رسانه‌های اصلی دیگری هستند که چنین مطالبی را منتشر می‌کنند.

مقامات این رسانه‌ها به درخواست‌های ایمیل شده رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

XS
SM
MD
LG