لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

پایان دومین تور خاورمیانه‌ای بلینکن؛ وزیر خارجه آمریکا برای شرکت در اجلاس گروه هفت عازم ژاپن شد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در فرودگاه آنکارا، ترکیه. دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در فرودگاه آنکارا، ترکیه. دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه پانزدهم آبان بار دیگر تاکید کرد ایالات متحده به رغم چالش‌های جاری جهانی همچون درگیری اسرائیل و حماس، تمرکز خود بر حوزه اقیانوسیه را همچنان حفظ می‌کند.

بلینکن در فرودگاه آنکارا پس از گفت‌وگوی دو و نیم ساعته با همتای ترکیه‌ای خود هاکان فیدان که در پایان تور خاورمیانه‌ایش انجام شد، گفت: «حتی با وجود این که به شدت بر بحران در غزه متمرکز هستیم، به همان اندازه درگیر کارهای حیاتی حوزه هند و اقیانوسیه و دیگر بخش‌های جهان برای پیشبرد منافع آمریکا هستیم.»

قرار است بلینکن برای شرکت در جلسات وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت و همچنین گفت‌وگوهای دوجانبه روز سه‌شنبه وارد توکیو شود.

بلینکن گفت همتایان خود از گروه هفت را در جریان وضعیت خاورمیانه قرار خواهد داد.

ژاپن ریاست گروه هفت را در سال جاری میلادی بر عهده دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در دیدار با نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ژاپن، حمایت از بهبود وضعیت اقتصادی و نیازهای انرژی اوکراین و همچنین امنیت منطقه را به بحث و گفت‌وگو بگذارد.

نخست‌وزیر ژاپن در جریان سفر اخیر خود به فیلیپین و مالزی بر روابط نظامی دوجانبه و همکاری امنیتی دریایی با آنها تاکید کرد.

فیلیپین، ژاپن، و ایالات متحده آمریکا به دنبال ارتقای روابط دفاعی سه‌جانبه در پاسخ به تجاوزگری فزاینده چین در منطقه شرق آسیا و به‌ویژه دریای جنوبی چین هستند.

آنتونی بلینکن پیش از عزیمت به ژاپن، در جریان دومین تور خاورمیانه‌ای خود پس از حمله ۱۵ مهر ستیزه‌جویان حماس به اسرائیل، از اسرائیل، اردن، کرانه باختری، عراق، و ترکیه دیدار کرد و ضمن اعلام حمایت مجدد ایالات متحده از حق و وظیفه اسرائیل مبنی بر دفاع از خود و لزوم آزادی بی قید و شرط گروگان‌ها توسط ستیزه‌جویان فلسطینی، خواستار وقفه‌های بشردوستانه در جنگ به منظور تحویل کمک‌های بشردوستانه به ساکنان غیرنظامی غزه شد.

XS
SM
MD
LG