لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

زلنسکی: جنگ اسرائیل و حماس باعث شده اوکراین در کانون تمرکز نباشد


ولودیمیر زلنسکی و اورسولا فون‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا
ولودیمیر زلنسکی و اورسولا فون‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید درگیری میان اسرائیل و حماس باعث شده اوکراین در کانون توجه جهانی نباشد.

زلنسکی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با اورسولا فون‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در کی‌یف گفت: «زمان گذشته است، مردم خسته شده‌اند ولی این یک بن بست نیست.»

رئیس‌جمهوری اوکراین همچنین این موضوع را که کشورهای غربی برای مذاکره با روسیه او را تحت فشار قرار می‌دهند رد کرد‌‌.

جنگ در‌ اوکراین در بیستمین ماه خود قرار دارد و اوکراین در تلاش برای تثبیت موقعیت خود در عملیات ضدحمله است.‌‌

رئیس کمیسیون اروپا گفت که اوکراین «پیشرفتی عالی» جهت الحاق به اتحادیه اروپا داشته است.

او افزود که اوکراین با وجود جنگ با روسیه به نقاط عطف بسیاری دست پیدا کرده است.

انتظار می‌رود ارزیابی اتحادیه اروپا که در هفته جاری ارائه می‌شود نشان دهد که اوکراین تا چه اندازه در تحقق معیارهای مختلف اقتصادی، قانونی و سایر موارد برای پیوستن به اتحادیه اروپا پیشرفت کرده است.

اوکراین چند روز پس از تهاجم روسیه به این کشور در فوریه سال ۲۰۲۲ برای پیوستن به اتحادیه اروپا درخواست داده بود و این عضویت را «اولویت اصلی» خود می‌داند.

زلنسکی گفت که دولت اوکراین تمامی مراحل مورد نیاز را گذرانده است و قول داد که به اصلاحات ادامه دهد. او هنچنین بر تلاش برای مبارزه با فساد و کاهش نفوذ الیگارش‌ها بر اقتصاد تأکید کرد.

بیست و هفت عضو اتحادیه اروپا قرار است در نشستی در ماه دسامبر تصمیم بگیرند که آیا به کی‌یف اجازه دهند مذاکرات الحاق را آغاز کند یا خیر که این موضوع مستلزم رأی مثبت تمامی اعضاء است.

احتمال پذیرش پیشنهاد اوکراین در این رابطه پس از اظهارات آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان که گفت اطمینان دارد اتحادیه اروپا درخواست اوکراین را پیش خواهد برد تقویت شد.

مذاکرات عضویت معمولاً سال ها طول می‌کشد و شامل اصلاحات گسترده حقوقی، سیاسی و اقتصادی است و پرونده اوکراین نیز به دلیل جنگ بسیار دشوار شده است.

حامیان اوکراین، از جمله آمریکا اعلام کرده‌اند که‌ تا شکست روسیه آماده هستند از کی‌اف حمایت نظامی و مالی کنند.

خانم فون‌در‌لاین گفت که اتحادیه اروپا تاکنون ۸۳ میلیارد یورو برای اوکراین فراهم کرده است و قصد دارد تا پایان سال جاری، ۳ میلیارد یورو دیگر نیز ارسال کند.

رئیس کمیسیون اروپا همچنین گفت که پیشنهاد ادغام سود دارایی‌های مسدود شده دولتی روسیه برای کمک به بازسازی اوکراین در دستور کار قرار دارد و انتظار می‌رود تا پیش از پایان سال میلادی نتیجه‌ای در این رابطه حاصل شود.

XS
SM
MD
LG