لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

رویترز به نقل از شش منبع آگاه: پوتین می‌خواهد دست‌کم تا ۲۰۳۰ در قدرت بماند


ولادیمیر پوتین - آرشیو
ولادیمیر پوتین - آرشیو

شش منبع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تصمیم گرفته است در انتخابات ریاست جمهوری آینده روسیه شرکت کند و این اقدام می‌تواند باعث شود او بیش از شش سال دیگر، یعنی تا سال ۱۴۰۹ در قدرت باقی‌ بماند.

پوتین برای کسب حمایت در پایگاه اصلی حامیانش خود، یعنی در میان نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح، و رای‌دهندگان خارج از مسکو، اقدام کرده است.

او خرداد گذشته شورش مسلحانه گروه مزدوران واگنر را خنثی کرد و این گروه را کاملا مطیع خود کرد.

هزینه‌های نظامی، تسلیحاتی، و به طور کل بودجه روسیه افزایش یافته است و پوتین در ماه‌های اخیر بارها در انظار عمومی و مناطق مختلف کشور ظاهر شده است.

یک منبع آگاه به رویترز گفت که تصمیم نامزدی پوتین در انتخابات آینده «گرفته شده است.»

منبع دیگری که با نحوه تصمیم‌گیری‌های کرملین آشنا است، تایید کرد که برای حضور پوتین در انتخابات آتی تصمیمی گرفته شده است و مشاوران پوتین در حال آماده شدن برای حضور او هستند. سه منبع دیگر نیز گفتند که تصمیم برای شرکت پوتین در انتخابات ریاست جمهوری مارس ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲) گرفته شده است.

رویترز می‌نویسد این منابع به دلیل حساسیت موضوع، به شرط ناشناس ماندن با این خبرگزاری صحبت کردند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، با بیان این که پوتین هنوز در مورد این موضوع اظهار نظری نکرده، گفت آغاز کارزار انتخاباتی هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.

پوتین ۷۱ ساله طولانی‌ترین دوران حکمرانی بر روسیه را از زمان ژوزف استالین، رهبر شوروی سابق، تاکنون داشته است.

دیپلمات‌ها می‌گویند برای پوتین هیچ رقیب جدی در انتخابات وجود ندارد که بتواند بخت او را پای صندوق‌های رای تهدید کند. به نوشته رویترز، این جاسوس سابق کا‌گ‌ب از محبوبیت ۸۰ درصدی برخوردار است، و می‌تواند روی حمایت دولت و رسانه‌های دولتی حساب کند و تقریبا هیچ مخالفت عمومی با ادامه حکومت او وجود ندارد.

مسکو پیشتر بسیاری از صداهای مخالف پوتین را به طور گسترده سرکوب کرده است. گزارش تصمیم پوتین برای شرکت در انتخابات آتی در حالی است که او جنگی ویران‌گر را با همسایه خود، اوکراین، آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG