لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

واکنش پنج عضو کنگره آمریکا به حملات تروریستی تهران


از راست برنی سندرز، الیوت انگل، بن کاردن، کریس کونز و دایان فاینستین
از راست برنی سندرز، الیوت انگل، بن کاردن، کریس کونز و دایان فاینستین

تعدادی از نمایندگان مردم آمریکا در کنگره این کشور با ابراز همدردی با مردم ایران، از مقامات تهران خواستند که حال که خود گرفتار اقدامات تروریستی شدند، نسبت به حمایتشان از تروریسم در منطقه و جهان تجدید نظر کنند.

در پی حمله تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت آلله روح الله خمینی در تهران، علاوه بر ابراز همدردی مقامات دولت آمریکا با مردم ایران، نمایندگان مردم آمریکا در دو بخش کنگره یعنی سنا و مجلس نمایندگان نیز به مردم ایران تسلیت گفته و ابراز همدردی کردند.

الیوت انگل عضو ارشد کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته در بیانیه ای با محکومیت اقدام تروریستی، ابراز امیدواری کرد که مقامات تهران از آن درس گرفته و در مورد ادامه حمایت از تروریسم تجدید نظر کنند.

او نوشت: «من این اقدام تروریستی را بمانند هر اقدام تروریستی دیگر محکوم می کنم و به تمامی بازماندگان این خشونت تسلیت می گویم. تروریسم در هیچ جای جهان قابل تحمل نیست.»

وی افزود: «من بارها گفته ام که مشکل آمریکا با مردم ایران نیست، بلکه با رژیم ایران است. هیچ انسانی نباید در سایه ترس از خشونت افراطگرایی زندگی کند؛ چه تهاجم در تهران و چه تروریسمی که رژیم تهران از آن حمایت می کند. در حالیکه مقامات ایران در حال بازیابی خود هستند، امیداورم که از هزینه اعمال چنین اقدامات تروریستی علیه دیگران درس بگیرند.»

این عضو ارشد مجلس نمایندگان در پایان تاکید کرد: «این نوع اقدامات بجز درد و رنج حاصل دیگری ندارد، و صرفا مانعی بر سر راه درستیابی به امنیت و ثبات در جهان است.»

از سوی دیگر، دو سناتور نیز روز گذشته در جلسه علنی سنا، که در حال بررسی طرح جدید تحریم ایران بود، با ابراز همدردی با مردم ایران، خواستار به تعویق افتادن آن شدند.

سناتور دایان فاینستین عضو کمیته اطلاعات مجلس سنا، نیز در بیانیه ای با ابراز همدردی با مردم ایران، ازهمکارانش خواست که زمان رای گیری در مورد اعمال تحریمهای بیشتر بر ایران را به تعویق بیندازند.

او در این بیانیه نوشت: «من به همراه برخی از همکارانم بر این باورم که هم اکنون زمان مناسبی برای تصویب تحریمهای بیشتر علیه ایران نیست. ایران امروز پس از اینکه یک رئیس جمهوری میانه رو را با ۵۷ درصد رای انتخاب کرد؛ قربانی دو حادثه تروریستی بود. ما باید به ایران فرصت بازیابی خود و تغییر مسیر را بدهیم.»

سناتور برنی سندرز، نماینده مردم ورمونت در مجلس سنا و داوطلب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا دیروز در صحن علنی سنا با ابراز همدردی با مردم ایران همچنین خواستار به تعویق افتادن اعمال تحریم جدید علیه ایران شد.

آقای سندرز گفت: «فراتر از هرچیز، باید به این مساله اذعان کرده و یاد آور شد که مردم ایران امروز قربانی حمله تروریستی در پایتخت شان، تهران بودند. ۱۲تن کشته و دهها مجروح حاصل این حمله تروریستی بود که داعش مسوولیت آنرا پذیرفت.»

وی افزود: «آقای رئیس ، در زمانی که در آن بخش از جهان، تنشها بسیار بالاست، هدف ما باید یافتن راههای نزدیک کردن انسانها به هم باشیم تا بتوانیم تنشها را کاهش بدهیم و نه اینکه به دنبال افزایش وضعیت خطرناک و دردناک باشیم."

با این حال، اکثریت نمایندگان سنا بعد از ظهر چهارشنبه رأی به پیگیری دستور کار این مجلس طبق برنامه تعیین شده دادند.

این طرح روز ۲۳ ماه مارس (سوم فروردین ماه) از سوی سناتور جمهوریخواه باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی، به این کمیته ارائه شد و پس از تصویب در روز چهارم خرداد ماه، در تقویم دستور کار سنا قرار گرفت.

در ادامه واکنشها به حملات روز گذشته تهران، سناتور بن کاردن، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنا، نیز در حساب توئیتری خود نوشت، «کشته ها و مجروحان به جای مانده از حمله تروریستی امروز در تهران بسیار غم انگیز و وحشتناک است.»

سناتور کریس کونز، نیز همکار سناتور بنی کاردن در کمیته روابط خارجی نیز در بیانیه ای که در صحن سنا ارائه شد گفت: «من به یاددارم وقتی که آمریکا در یازده سپتامبر مورد حمله تروریستی قرار گرفت، ایرانیان با ما ابراز نگرانی و همبستگی کردند. به نظرم ابراز همدردی ما با مردم ایران که قربانی داعش شدند، نیز با اهمیت است."

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به حملات تروریستی صبح چهارشنبه در پایتخت ایران که داعش مسئولیت آن را پذیرفته است، در بیانیه‌ای گفت برای قربانیان بی‌گناه آن دعا می‌کند اما کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند، خود در معرض خطر قربانی شدن توسط شرارتی که خود ترویج می‌کنند قرار می‌گیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG