لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

بازتاب حملات تروریستی تهران در شبکه‌های اجتماعی؛ از اعتراض به صداوسیما تا نقد «ترقه‌بازی»


حملات تروریستی امروز تهران در شبکه‌های اجتماعی بازتاب فراوان داشت و کاربران ایرانی از لحظات اولیه وقوع حمله درباره آن اظهارنظر و تفسیر کردند. این درحالی بود که مقامات ارشد ایرانی ترجیح دادند در ساعات اولیه وقوع حملات سیاست سکوت را درپیش بگیرند.

از سوی دیگر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با تاخیر به این موضوع پرداخت و باعث شد تا مانند بسیاری موارد مشابه، تلگرام و توییتر به منبع خبر شهروندان ایرانی تبدیل شود.

یکی از مباحث داغ امروز، مجادله حامیان و مخالفان دولت حسن روحانی بود. مخالفان با زیر سوال بردن سیاست خارجی دولت روحانی، حضور نظامی سپاه پاسداران را توجیه می‌کردند.

از جمله احمد توکلی نماینده پیشین مجلس به غلامحسین کرباسچی، از حامیان روحانی طعنه زد و نوشت: چشمت روشن. آقای کرباسچی در دوران انتخابات از حضور نظامی ایران در سوریه انتقاد کرده بود.

بحث مشکوک بودن حمله هم در فضای مجازی بسیار پرطرفدار بود و برخی از اساس انتساب حمله به داعش را زیر سوال می‌بردند و یا این که می‌گفتند با دخالت نهادهایی در داخل جمهوری اسلامی بوده است.

جمیله کدیور نماینده پیشین مجلس هم مدافع این فرضیه جنجالی بود.

اظهارنظر دیرهنگام آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز که این حوادث تروریستی را «ترقه‌بازی» خوانده بود، با واکنش‌های زیادی مواجه شد و بسیاری به آن انتقاد کردند، هرچند مدافعانی هم داشت.

از سوی دیگر بسیاری نیز کاربران ایرانی را به همدلی و همدردی با قربانیان حادثه فرامی‌خواندند و دعوت به پرهیز از اختلاف می‌کردند. در میان این دسته انتشار پوسترهایی با موضوع وحدت ایرانیان پرطرفدار بود.

XS
SM
MD
LG