لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

سایه تعطیلی بر سر دولت آمریکا؛ سنا طرح تصویب کرد، رئیس مجلس نمایندگان مخالف است


چاک شومر (راست) رهبر اکثریت دموکرات در سنا و کوین مک‌کارتی (جمهوریخواه) رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
چاک شومر (راست) رهبر اکثریت دموکرات در سنا و کوین مک‌کارتی (جمهوریخواه) رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

اگر بودجه دولت آمریکا از سوی نهادهای قانونگذاری ایالات متحده تصویب نشود،‌ بخش‌های زیادی از روز یکشنبه دولت تعطیل خواهد شد.

پنجشنبه شب سنای آمریکا که در اختیار اکثریت دموکرات است، به یک طرح برای هفت هفته رای داد تا زمان کافی به کنگره برای تصویب بودجه دولت بدهد اما کوین مک کارتی پیشاپیش با این طرح مخالف کرده است.

آقای مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان است که اکثریت جمهوریخواه دارد. جمهوریخواهان مخالف هزینه‌های دولت بایدن هستند و می‌گویند به جای مصوبه موقت، ترجیح می‌دهند که مصوباتی برای کاهش هزینه‌های دولت برای مدت طولانی داشته باشند.

دو نهاد مجلس نمایندگان و سنا باید در نهایت درباره بودجه به توافق برسند و در غیر این صورت دولت آمریکا به خاطر عدم تامین بودجه موقت تعطیل می‌شود. در صورت تعطیلی، جز بخش اضطراری دولت، سایر بخش‌ها تعطیل می‌شود تا در نهایت کنگره درباره تامین بودجه به توافق برسد.

بیش از ده بار در تاریخ آمریکا دولت به خاطر عدم تامین با تعطیلی موقت روبرو شده است. این اتفاق در سالهای اخیر دو بار در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ روی داد. در دوره ریاست جمهوری کارتر، بوش پدر و اوباما هرکدام یک بار و در دوره کلینتون دوبار و در دوره ریاست جمهوری ریگان، سه بار دولت تعطیل شد. یکی از طولانی‌ترین تعطیلی‌ها در دسامبر ۲۰۱۸ در زمان ترامپ روی داد که مخالفت مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها با او، به تعطیلی ۳۵ روزه دولت منتهی شد.

وضعیت پرونده‌های مهاجرتی در صورت تعطیلی دولت

صدای آمریکا در گزارشی به وضعیت نهادهای مرتبط به امور مهاجرتی و شهروندی در زمان تعطیلی احتمالی دولت پرداخته است. اگر دولت آمریکا به خاطر عدم تامین بودجه توسط کنگره تعطیل شود، اداره مهاجرت و امور شهروندی که بخشی از وزارت میهن است، به کار خود ادامه می‌دهد چون بخشی از بودجه این نهاد به کنگره متکی نیست. با این حال تقاضاهایی که نیاز به استعلام از سایر وزارتخانه‌های آمریکا از جمله وزارت کار داشته باشد، عملا متوقف می‌شود چون بخش‌های زیادی از این وزارتخانه احتمالا در تعطیلی خواهد بود.

بخش های مرزی بین آمریکا با مکزیک و کانادا تعطیل نخواهد شد اما تعطیلی احتمالی دولت روی روند کار آنها تاثیر خواهد داشت.

بخش صدور ویزا و پاسپورت در وزارت خارجه آمریکا نیز چون بودجه مجزا دارد، در تعطیلی احتمالی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و تنها شاید کمی کندتر شود.

محاکم مهاجرتی احتمالا تحت تاثیر تعطیلی دولت قرار می‌گیرند و تنها به پرونده‌های مربوط به بازداشت‌گاه‌های مهاجران رسیدگی می‌شود و سایر پرونده‌ها روند رسیدگی‌شان در دادگاه‌ها به تعویق خواهد افتاد. پرونده دادگاه رسیدگی به پناهجویان هم با این روند به تاخیر خواهد افتاد.

XS
SM
MD
LG