لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

تعطیلی دولت فدرال چقدر هزینه برجای گذاشت؟ تخمین ها بین سه تا ۱۱ میلیارد دلار است


در حالیکه پرزیدنت ترامپ خواستار بودجه پنج میلیارد دلاری از کنگره برای ساخت دیوار مرزی شده بود، دموکرات های کنگره مخالف آن بودند و عدم توافق دو طرف موجب شد دولت آمریکا بیش از سی روز تعطیل باشد. برخی نهادها بعد از بازگشایی دولت با تخمین هایی، می گوید تعطیلی دولت از نظر مالی خسارت زیادی وارد کرده و حتی برخی آن را دو برابر بودجه مورد درخواست رئیس جمهوری آمریکا دانستند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، مرکز غیر حزبی «دفتر بودجه کنگره» در ارزیابی خود می گوید بزرگترین تعطیلی دولت فدرال که ۳۵ روز طول کشید برای اقتصاد کشور سه میلیارد دلار خسارت داشت که «غیرقابل جبران» است.

بعد از اینکه دولت آمریکا در ۲۲ دسامبر تعطیل شد، هشتصد هزار کارمند دولت به مرخصی اجباری یا کار بدون حقوق مجبور شدند. با اینکه سریعا کنگره و رئیس جمهوری قانونی برای پرداخت به آنها تصویب کردند اما ۳۵ روز تعطیلی دولت موجب شد بخش های خصوصی مرتبط به کارمندان دولت از جمله خدمات دهندگان به کارمندان خسارت ببینند.

وبسایت شبکه خبری «سی ان بی سی» با اشاره به ارزیابی مرکز غیر حزبی «دفتر بودجه کنگره» خسارت کلی را بیشتر می داند. این شبکه خبری نوشت: تعطیلی دولت فدرال ۱۱ میلیارد دلار هزینه به همراه داشته است که انعکاسی از عدم تولید کار توسط کارکنان دولت فدرال، تاخیر در تامین بودجه فدرال و کاهش تقاضا است.

غیر از ۳ میلیارد دلار خسارت غیرقابل جبران، پیش بینی شده که این تاثیر در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ بیشتر خواهد بود که شامل ۸ میلیارد دلار یا ۲ دهم درصد تولید ناخالص ملی می شود.

در این گزارش نوشته شده است: «از جمله بیشترین آسیب دیدگان کارمندان دولت فدرال هستند که با دیرکرد دریافت دستمزد روبرو شدند و نهادهای بخش خصوصی که از این بابت کسب و کارشان لطمه دید. بعضی از این نهادهای خصوصی هرگز نمی توانند درآمد از دست رفته شان در این دوره را دوباره به دست بیاورند.»

این ارزیابی تاثیرات غیرمستقیم تعطیلی دولت از جمله توقف صدور مجوزهای فدرال و کاهش دسترسی به وام های بانکی را در نظر نگرفته است.

در عین حال در گزارش ذکر شده است که تصمیم گیری درباره سرمایه گذاری و استخدام در نتیجه تعطیلی دولت به تعویق می افتد و با به درازا کشیده شدن این بن بست سیاسی خطرات آن به شکلی فزاینده چشمگیر می شود.

این گزارش به درخواست جان یارموت، رئیس دموکرات کمیته امور بودجه مجلس نمایندگان آمریکا، و تام اوهالرن، یکی از روسای دموکرات ائتلاف میانه روهای «بلو داگ» تهیه شده است.

پرزیدنت ترامپ و دموکرات ها برای بازگشایی سه هفته ای دولت توافق کردند و پرزیدنت ترامپ تهدید کرد اگر بودجه ساخت دیوار مرزی تامین نشود، او اعلام وضعیت فوق العاده خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG