لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

بعد از بازگشایی دولت؛ رئیس مجلس نمایندگان از پرزیدنت ترامپ برای سخنرانی سالانه دعوت کرد


«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا رسما در نامه ای، از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده درخواست کرد که سه شنبه ۱۶ بهمن برای سخنرانی سالانه رئیس جمهوری درباره «وضعیت کشور» در کنگره حضور یابد.

رسانه های آمریکایی بامداد سه شنبه ۹ بهمن به وقت ایران نامه خانم پلوسی را منتشر کردند.

قرار بود سخنرانی سالانه رئیس جمهوری درباره «وضعیت کشور» در کنگره روز سه شنبه ۹ بهمن برگزار شود اما تعطیلی دولت موجب شد تا خانم پلوسی در چند نامه نگاری، در نهایت تصمیم بگیرند این سخنرانی را به وقت دیگری موکول کنند.

روز چهارشنبه سوم بهمن ماه و ساعاتی پس از دریافت نامه ای از پرزیدنت ترامپ، به رئیس جمهوری آمریکا، نانسی پلوسی در جواب گفته بود: «تا وقتی که دولت تعطیل باشد، برگزاری مراسم سخنرانی سالانه امکان‌پذیر نیست.»

در نهایت نیز، هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سخنرانی سالانه رئیس جمهوری درباره «وضعیت کشور» را به بعد از بازگشایی کامل دولت فدرال موکول کرد.

در این سخنرانی که درباره «وضعیت کشور» (به انگلیسی: State of the Union) نامیده می شود، رئیس جمهوری آمریکا در مقابل اعضای کنگره، سنا، اعضای دولت خود، نظامیان ارشد و اعضای دیوانعالی وضعیت کشور و برنامه های خود را در عرصه داخلی و خارجی برای یک سال بعد تشریح می‌کنند.

این رسم از زمان نخستین رئیس جمهوری آمریکا برقرار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


XS
SM
MD
LG