لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

بحران سقف بدهی ملی آمریکا؛ بایدن می‌گوید به توافق با مک‌کارتی نزدیک شده است


جو بایدن و کوین مک‌کارتی (چپ) در روزهای اخیر چندبار گفتگو کردند.
جو بایدن و کوین مک‌کارتی (چپ) در روزهای اخیر چندبار گفتگو کردند.

جو بایدن در آستانه تعطیلی موقت کنگره به مناسبت روز یادبود در ایالات متحده خبر داد که او و کوین مک‌کارتی رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان به یک توافق احتمالا دو ساله نزدیک تر شده‌اند.

جو بایدن پنجشنب شب به وقت واشنگتن گفت رئیس مجلس و من مذاکرات سازنده‌ای داشتیم و کارمندان ما به گفتگو درباره افزایش سقف بدهی ادامه می‌دهند تا به یک تصمیم مشترک برسیم. من مطمینم که این توافق به دست می‌آید و ما خواهیم توانست از زحمات آمریکایی ها محافظت کنیم.

در حال حاضر ایالات متحده بیش از سی تریلیون دلار بدهی دارد و خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید اگر سقف بدهی‌ها تا اول ژوئن / ۱۱ خرداد افزایش داده نشود، یک ورشکستگی اقتصادی رخ خواهد داد. این چندین بار در ده سال اخیر است که بین دولت و کنگره از حزب مخالف درباره افزایش سقف بدهی اختلاف وجود دارد.

جو بایدن می‌گوید قصد دارد هزینه‌ها را در سطح فعلی برای یکسال آینده نگه دارد و با افزایش مالیات، از بدهی بکاهد. در مقابل، مک کارتی و جمهوریخواهان با افزایش مالیات موافق نیستند و می‌گویند دولت باید هزینه‌های خود را کاهش دهد تا از سقف بدهی کاسته شود.

در حالی آقای بایدن ابراز امیدواری کرده که دو طرف به توافق برسند، دفتر آقای مک‌کارتی هم محافظه‌کارانه از احتمال توافق سخن گفته است. مقامات ارشد کاخ سفید و دفتر رئیس مجلس نمایندگان در روزهای گذشته مذاکرات فشرده‌ای داشتند.

بازارهای ملی جهان چشم به مذاکرات افزایش سقف بدهی در آمریکا دارند.

دولت آمریکا برای هر تصمیم مالی نیاز به تائید سنا و مجلس نمایندگان دارد. در حال حاضر مجلس نمایندگان در اختیار اکثریت جمهوریخواه و سنا در اختیار اکثریت دموکرات است.

به نظر می‌رسد هرگونه توافق احتمالی، پس از بازگشت اعضای کنگره از تعطیلات در روز سه‌شنبه، تا روز پنجشنبه نهایی شود.

XS
SM
MD
LG