لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

پمپئو پیش از بازگشت به آمریکا:‌ مقابله با بدخواهی‌های ایران در منطقه در صدر مذاکرات ما بود


«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۴ دی ماه در ریاض و پس از پایان مذاکرات خود با خبرنگاران گفت‌وگو کرد و گفت در جریان مذاکرات خود در خاورمیانه و با مقامات عربستان سعودی، «مقابله با بدخواهی‌های ایران در منطقه» در صدر این مذاکرات بوده است.

بر اساس متن این گفت‌وگوی مطبوعاتی که در سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است، وزیر خارجه آمریکا گفته «صلح در یمن و راه‌های محدود کردن حوثی‌هایی که ایران حامی آن‌ها است، مقابله با تلاش‌های حزب‌الله (لبنان) و توافق بر سر نابودی کامل داعش» دیگر موارد این گفت‌وگو و دیدارها بود.

آقای پمپئو در پاسخ به این پرسش که با دخالت‌های ایران در یمن و سوریه چه برنامه‌ای در دستور کار است، گفت: «هدف اصلی ما مقابله با هرگونه افراط‌گرایی است. حالا وقتی دقیق‌تر نگاه کنید، می‌بینید که این‌ها همه به نحوی به ایران مرتبط است؛ شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق، نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه، حوثی‌های مورد حمایت ایران و دیگر فعالیت‌های انقلابی‌گرایانه در سرتاسر منطقه.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «با ولیعهد عربستان در این موارد صحبت کردیم. در جریان صحبت‌های ما عراق هم مطرح شد و من درخواست کمک برای عراق را هم مطرح کردم. ما عراقی را می‌خواهیم که مستقل باشد و یک راه مناسب آن، همکاری‌های اقتصادی است.»

مایک پمپئو گفت: «در جریان این سفر در مورد این که به مردم ایران پیام دهیم که آمریکا به طور جدی خواهان تقویت آن‌ها است و می‌خواهد فرصت‌های مناسبی برای مردم ایران ایجاد کند، صحبت کردیم. همه این موارد امروز در عربستان سعودی هم مورد گفت‌وگو قرار گرفت.»

وزیر خارجه آمریکا در مورد این که چطور می‌توان تاثیر شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در عراق را کاهش کرد، گفت: «تمامی مقاماتی که من با آن‌ها گفت‌وگو کردم، متفق بودند که باید به عراق کمک کرد استقلال خود را حفظ کند. رییس جمهوری مصر، پادشاه اردن و در امارات (متحده عربی) همه همین نظر را داشتند.»

مایک پمپئو افزود: «نیروهای جمهوری اسلامی ایران در سوریه، عراق، لبنان، یمن حضور دارند و این فعالیت تاریخی آن‌ها است. تلاش ما که در این سفر بحث شد هم این است که ایران را به ایرانی‌ها برگردانیم تا مردمی شوند که زندگی نرمال دارند و نه این که دست به کمپین‌های ترور برای رقابت با کشورهای دیگر بزنند.»

وزیر خارجه آمریکا در مورد وضعیت شهروندان آمریکایی زندانی در ایران گفت:‌«ما از تمامی اقدامات ممکن برای آزادی آن‌ها استفاده می‌کنیم.» آقای پمپئو در پاسخ به پرسش خبرنگاری که گفت: «آیا عمان می‌تواند برای این کار کمک کند؟» گفت:‌«بله البته آن‌ها همواره کمک خوبی بوده‌اند و مقصد بعدی سفر من هم عمان است.»

آقای پمپئو در حال سفر در خاورمیانه و شمال آفریقا است. او پیش از حضور در عربستان سعودی به مصر، اردن، عراق، بحرین، امارات متحده عربی و قطر رفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG