لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

کمیته روابط خارجی سنا خواستار اطلاعات درباره «تغییر در وضعیت استخدامی» رابرت مالی است


رابرت مالی
رابرت مالی

اعضای بلندپایه کنگره آمریکا، سه‌شنبه ۲۲ اوت، با ارسال نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، خواستار به‌روزرسانی تحقیقات درباره رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران شدند که از دو ماه پیش به مرخصی رفته است.

به گزارش تارنمای «نشنال»، مایکل مک‌کال، که ریاست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری‌خواهان را برعهده دارد، در نامه‌ای مشترک از دولت جو بایدن خواست تا در مورد مرخصی آقای مالی که در انتظار نتیجه بررسی مجوزهای امنیتی است، پاسخ دهد.

در اوایل ماه جاری، دانشگاه پرینستون اعلام کرد که آقای مالی از ترم پاییز به عنوان «استاد میهمان» در دانشکده روابط‌‌ بین‌الملل دانشگاه پرینستون به تدریس «تصمیم‌گیری سیاست خارجی»، و در بهار به آموزش دروس دیگری خواهد پرداخت.

به گفته رابرت مالی، او مشتاقانه منتظر است تا «در زمان مقتضی» برای دولت کار کند. دانشگاه ییل نیز در سایت خود نوشت که آقای مالی به عنوان یک کارشناس ارشد به آنها خواهد پیوست.

در نامه اعضای بلندپایه کنگره آمده است: «ما خواستار آن هستیم که وزارت امور خارجه آمریکا در مورد هر گونه تحولات مربوطه در مورد وضعیت استخدام آقای مالی و توانایی او برای دسترسی به اطلاعات طبقه‌بندی شده در این وزارتخانه، کمیته را مطلع کند.»

در ادامه گفته شده که این درخواست با توجه به این که آقای مالی در دانشگاه‌های پرینستون و ییل تدریس خواهد کرد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا این تحولات حاکی از تغییر در وضعیت استخدامی رابرت مالی و و خروج ا‌و از وزارت امور خارجه آمریکا است.

وزارت امور خارجه آمریکا در ماه ژوئن تعلیق رابرت مالی را پس از آن که ایران گفت مقامات آمریکایی برای شرکت در مذاکرات غیرمستقیم به عمان سفر کرده‌اند، تأیید کرد. اما دولت بایدن تاکنون تا حد زیادی درباره غیبت آقای مالی سکوت کرده است.

براساس برخی گزارش‌های رسانه‌ها، مجوز امنیتی رابرت مالی در بحبوحه تحقیقات در مورد دسترسی او به استناد طبقه‌بندی شده به حالت تعلیق درآمد.

در اوایل ماه جاری، یکی از نمایندگان کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به نشنال گفت که دولت بایدن با استناد به قانون حفظ حریم خصوصی، از ارائه جزئیات در مورد این موضوع در جلسه توجیهی اخیر خودداری کرده است.

در نامه اعضای بلندپایه کنگره به آنتونی بلینکن آمده هست: «ما نگران این هستیم که برخی از مقامات وزارت خارجه آمریکا، از جمله شما، ماه‌ها از وضعیت آقای مالی اطلاع داشتند، اما در مورد آن به کنگره اطلاعی ندادند، حتی در شرایطی که کمیته دو حزبی برای دریافت شهادت یا ارائه توضیحاتی از آقای مالی در مورد سیاست ایران ابراز علاقه کرد.»

XS
SM
MD
LG