لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

مک‌کال خواستار برگزاری جلسه محرمانه درباره تحقیقات مربوط به رابرت مالی شد


مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه ۱۴ جولای، در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، خواستار برگزاری یک جلسه محرمانه درباره وضعیت تحقیقات مربوط به تعلیق صلاحیت امنیتی رابرت مالی تا روز چهارشنبه ۲۶ ژوئیه شد.

آقای مک‌کال این نامه را پس از آنچه «ناکامی» وزارت امور خارجه آمریکا در ارائه «اطلاعاتی اساسی» به نامه ماه گذشته‌اش خواند، نوشته است.

او خواستار آن شده است تا روز دوشنبه ١٧ جولای، اقدامات لازم برای برگزاری یک «جلسه توجیهی محرمانه»، حداکثر تا روز چهارشنبه ۲۶ جولای، انجام شود.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه خود به آقای بلینکن هشدار داده است که در صورت انجام نشدن این اقدامات، «آماده درخواست شهادت در این باره در یک جلسه محرمانه و وادار کردن حضور شاهدان درخواست‌ شده، در صورت خودداری آنها از حضور داوطلبانه در جلسه» خواهد شد.

این در شرایطی است که حساب کاربری «دفتر فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران» روز جمعه با انتشار رشته توییت کوتاهی اعلام کرد این دفتر و «کل تیم وزارت امور خارجه همچنان سرگرم اجرای سیاست‌مان در قبال ایران است.»

در ادامه این توییت آمده است: «همچنان به همکاری با متحدان و شرکای‌مان به منظور محدود کردن رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران، دفاع از حقوق بشر، تشویق به تنش‌زدایی، و ایجاد یک خاورمیانه باثبات، مرفه، و یکپارچه‌تر ادامه می‌دهیم.»

این نخستین مطلبی بود که از تاریخ دوم ژوئن گذشته - یعنی پس از حدود ۴۵ روز - در این حساب کاربری در توییتر منتشر شده است.

رشته توییت دفتر فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، یک روز پس از نامه ١٨ سناتور جمهوی‌خواه به معاون بازرس کل وزارت امور خارجه ایالات متحده منتشر شد.

این سناتورها خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره پیروی مقامات وزارت امور خارجه آمریکا از قوانین و مقررات مندرج در نظام نامه روابط خارجی این وزارت خانه در ارتباط با دسترسی رابرت مالی به اطلاعات محرمانه شدند.

آنها با اشاره به تعلیق بدون حقوق رابرت مالی از سمت فرستاده ویژه برای امور ایران، خواهان دریافت پاسخ به ١١ پرسش خود تا یک هفته دیگر شده‌ بودند.

رسانه‌های آمریکایی روز پنجشنبه از انجام تحقیقات درباره احتمال «سوءاستفاده از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده» توسط رابرت مالی خبر دادند و اعلام کردند که مجوز امنیتی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تعلیق شده و او به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده است.

در پی این گزارش، شمار زیادی از نمایندگان کنگره آمریکا خواستار ارائه توضیحات دقیق‌تر درباره این اتفاق شدند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه ۱۱ جولای ضمن اعلام حمایت از رابرت مالی گفت که سیاست واشنگتن همچنان بر «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و بازگرداندن شهروندان آمریکایی که به ناحق در این کشور بازداشت شده‌اند» متمرکز است.

آقای بلینکن در بخشی از مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی «ام اس ان بی سی» درباره موضوع «تعلیق مجوزهای امنیتی» رابرت مالی و بازجویی از او به علت «کوتاهی در نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده» گفت: «این یک موضوع شخصی است اما چیزی که می‌توانم بگویم این است که رابرت مالی را برای سال‌های بسیار زیادی می‌شناسم، او کسی است که زندگی و حرفه‌اش را وقف خدمت به کشورش کرده و این کار را به‌طور تحسین‌برانگیزی انجام داده است.»

در همین ارتباط، جیسون برادسکی، مدیر سیاستگذاری در سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، در گفتگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت حضور یا عدم حضور رابرت مالی، سیاست ایالات متحده در مورد ایران را تغییر نمی‌دهد.

XS
SM
MD
LG