لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۱

هجده سناتور جمهوریخواه خواستار «تحقیقات مستقل» درباره «تعلیق رابرت مالی» شدند


رابرت مالی

١٨ سناتور جمهوریخواه با محوریت بیل هگرتی در نامه‌ای به دایانا شاو، معاون بازرس کل وزارت امور خارجه، خواهان انجام تحقیقات مستقل درباره پیروی مقامات این وزارتخانه از قوانین و مقررات مندرج در نظامنامه روابط خارجی وزارت خارجه در ارتباط با دسترسی رابرت مالی به اطلاعات محرمانه شدند.

این سناتورها با اشاره به تعلیق بدون حقوق رابرت مالی از سمت فرستاده ویژه برای امور ایران، خواهان دریافت پاسخ به ١١ پرسش تا روز ٢١ ژوئیه شده‌اند.

زمان اطلاع کتبی رابرت مالی از تعلیق اجازه امنیتی‌اش و زمانهای اجرای تخلفات منجر به این تصمیم از جمله پرسشهای مطرح شده در این نامه است.

از دیگر پرسشهای این سناتورهای آمریکایی این است که آیا رابرت مالی تمامی دستگاههای محرمانه را به وزارت امور خارجه بازگردانده و این که چه زمانی و چگونه بقیه اعضای «گروه کاری ایران» وزارت امور خارجه که تحت سرپرستی رابرت مالی بود، از تعلیق اجازه امنیتی او مطلع شده‌اند.

یک پرسش دیگر سناتورهای امضاکننده نامه این است که چرا رابرت مالی در همان روزی که اجازه امنیتی‌اش تعلیق شد، وزارت امور خارجه او را به مرخصی بدون حقوق نفرستاد.

از جمله سناتورهای جمهوریخواه امضاکننده این نامه میتوان به مارکو روبیو، تیم اسکات، تد کروز، و بیل کسیدی اشاره کرد.

رسانه‌های آمریکایی ۹ تیرماه از انجام تحقیقات درباره احتمال «سوءاستفاده از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده» توسط رابرت مالی گزارش دادند و اعلام کردند که مجوز امنیتی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تعلیق و به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده است.

در پی این گزارش شمار زیادی از نمایندگان کنگره آمریکا خواستار ارائه توضیحات دقیق‌تر درباره این اتفاق شدند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم روز سه شنبه ۱۱ ژوئیه ضمن اعلام حمایت از «رابرت مالی» گفت که آمریکا همچنان بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و بازگرداندن شهروندان آمریکایی که به ناحق در این کشور بازداشت شده‌اند متمرکز است.

آنتونی بلینکن، در بخشی از مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی «ام اس ان بی سی» درباره موضوع «تعلیق مجوزهای امنیتی» رابرت مالی «نماینده ویژه آمریکا در امور ایران» و بازجویی از او به علت «کوتاهی در نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده» گفت: «این یک موضوع شخصی است اما چیزی که می‌توانم بگویم این است که رابرت مالی را برای سال‌های بسیار زیادی می‌شناسم، او کسی است که زندگی و حرفه‌اش را وقف خدمت به کشورش کرده و این کار را به‌طور تحسین‌برانگیزی انجام داده است.»


مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG