لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۹

پنتاگون: نیروهای نظامی اوکراین از موضع دفاعی به موضع آفندی روی آورده‌اند


جان کربی سخنگوی پنتاگون، عکس از آرشیو
جان کربی سخنگوی پنتاگون، عکس از آرشیو

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که شواهد حاکی از آن است که نیروهای نظامی اوکراین تنها به فعالیت‌های دفاعی بسنده نکرده‌اند بلکه به آفندهایی علیه ارتش روسیه دست زده‌اند.

سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه دوم فروردین و در کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی که آیا اخبار بازپس‌گیری نقاطی از حومه کی‌یف صحت دارد، گفت: «در مورد بازپس‌گیری حومه کی‌یف ما در جایگاهی نیستیم که تایید کنیم آن بخش از حومه از سوی نیروهای اوکراین پس گرفته شده است ولی این را می‌توانم بگویم که شاهد نشانه‌هایی هستیم که نشان می‌دهد نیروهای اوکراین از حالت دفاعی صرف به حالت آفندی تغییر موضع داده‌اند.»

جان کربی افزود: «آن‌ها پیشتر خیلی هوشمندانه و مبتکارانه دفاع می‌کردند آن‌هم از نقاطی که فکر می‌کردند مکان درستی برای دفاع است. حالا شاهد آن هستیم در نقاطی به ویژه در جنوب و در نزدیکی شهر خرسون تلاش دارند که برخی از مناطق را پس بگیرند.»

خرسون شهری بندری درجنوب اوکراین است و اولین شهر عمده اوکراین است که توسط نیروهای روسی به تصرف درآمده است.

سخنگوی پنتاگون همچنین گفت که «ما اطلاع خیلی دقیقی از حرکت‌های تاکتیکی نداریم ولی شاهد تغییر مواضع هستیم. خود اوکراینی‌ها هم در روزهای گذشته گفته بودند که به سمت حملات آفندی می‌روند و ما حالا نشانه‌های آن را می‌بینیم.»

جان کربی همچنین با اشاره به فعالیت ارتش روسیه در دریای سیاه، از افزایش فعالیت تهاجمی نیروهای دریایی روسیه در جنوب اوکراین خبر داد و گفت: «این را می‌توانم بگویم که در ۴۸ ساعت گذشته شاهد افزایش فعالیت‌های نیروی دریایی روسیه در شمال دریای سیاه بوده‌ایم و قرائن از گلوله باران ماریوپل از سوی ناوهای روسی حکایت دارند. این درحالی است که تعیین مقدار و ابعاد این حملات دشوار است و نمی‌توانیم بگوییم چه نوع سلاح و مهماتی در این حملات به کار گرفته شده است.»

شهر بندری ماریوپل در جنوب‌شرق اوکراین یکی از مهمترین شهرهای استراتژیک اوکراین است. کی‌یف می‌گوید، روسیه بخش مهمی از تاسیسات زیربنایی این شهر را منهدم کرده و ساکنین این شهر را به‌عنوان گروگان محاصره کرده است.

XS
SM
MD
LG