لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

مقام آمریکایی می‌گوید نشانه‌ای از «قریب‌الوقوع» بودن حمله شیمیایی روسیه مشاهده نشده است


تهاجم روسیه به اوکراین
تهاجم روسیه به اوکراین

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا روز سه شنبه گفت ایالات متحده هنوز نشانه مشخصی از قریب الوقوع بودن خطر حمله شیمیایی یا بیولوژیک روسیه به اوکراین ندیده است. این مقام اما گفت واشنگتن به دقت اطلاعات دریافتی را زیر نظر دارد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه گفت که اتهامات نادرست روسیه که کی‌یف دارای تسلیحات بیولوژیکی و شیمیایی است نشان می‌دهد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، خودش در حال بررسی استفاده از آن تسلیحات در جنگ با اوکراین است.

این مقام ارشد دفاعی آمریکایی که به شرط عدم افشای نامش با خبرنگاران صحبت می‌کرد، نگرانی جو بایدن را نیز تکرار کرد؛ اما گفت: «هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که در حال حاضر چیز قریب الوقوعی در این زمینه وجود داشته باشد.»

از سوی دیگر، گزارش‌ها از حمله بی‌امان روسیه به شهر محاصره شده بندری ماریوپول در جنوب اوکراین حکایت دارد. شورای شهر ماریوپل روز سه شنبه گفت روسیه این شهر را به «خاکستر یک سرزمین مرده» تبدیل می‌کند.

مقامات اوکراینی گفتند که حملات موشکی روز سه‌شنبه یک ایستگاه راه‌آهن را در منطقه دنیپرو تخریب کرد و یک نفر را کشت. این حملات همچنین به ریل‌ها آسیب رساند و باعث توقف حرکت قطارها شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز سه‌شنبه در سخنانی برای پارلمان ایتالیا، از رم خواست تا یک قایق تفریحی مشکوک به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار را که گفته می شود با ولادیمیر پوتین مرتبط است، توقیف کند.

زلنسکی در سخنرانی خود گفت پوتین و حامیان پولدارش اغلب برای تعطیلات به ایتالیا می‌روند و باید تمام دارایی‌هایشان مسدود شود تا بر آنها برای پایان دادن تهاجم به اوکراین فشار بیاید.

در همین حال، یکی از دستیاران ارشد زلنسکی روز سه‌شنبه گفت، اوکراین از چین می‌خواهد که «نقش قابل توجه‌تری» را برای توقف تهاجم روسیه به اوکراین ایفا کند.

آندری یرماک، که ریاست دفتر زلنسکی را بر عهده دارد، گفت که انتظار می‌رود رهبران اوکراین و چین «بسیار زود» گفت‌وگو کنند. او توضیح بیشتری نداد.

چین اگرچه روابط نزدیکی را در زمینه‌های انرژی، تجاری، و امنیتی با روسیه برقرار کرده است، اما در عین حال بزرگترین شریک تجاری اوکراین نیز محسوب می‌شود.

پکن تاکنون در برابر فشار کشورهای غربی برای محکوم کردن تهاجم روسیه مقاومت کرده است.

(منبع: رویترز)

XS
SM
MD
LG