لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۳

در حمله روسیه به یک مرکز تجاری در کی‌یف هشت نفر کشته شدند


مرکز تجاری رتروویل در کی‌یف  
مرکز تجاری رتروویل در کی‌یف  

یک مرکز خرید در منطقه‌ای پرجمعیت در نزدیکی مرکز شهر کی‌یف پایتخت اوکراین شامگاه یکشنبه با گلوله‌باران سنگین توپخانه‌ نیروهای روسیه ویران شد و بر اثر آن هشت نفر کشته شدند.

شدت انفجار به حدی بود که تمامی پنجره‌های یک ساختمان بلند در آن نزدیکی را در هم شکست.

مقامات اورژانس در پایتخت اوکراین همچنین می‌گویند که در گلوله‌باران یک کارخانه شیمیایی در شمال شرقی اوکراین توسط نیروهای روسیه ماده سمی آمونیاک به هوا نشت کرده است.

مقامات گفتند مسکو همچنین با موشک‌های کروز به یک پایگاه آموزشی نظامی در غرب اوکراین حمله کرد.

اوکراین پیشتر با ضرب‌الاجل روسیه برای تسلیم کردن شهر بندری استراتژیک ماریوپل مخالفت کرد. روسیه پیشنهاد کرده بود که در ازای تسلیم شدن، مسیرهای عبور ایمن از این شهر بندری، یکی به روسیه و دیگری به سمت غرب اوکراین، ایجاد می‌شود.

به گزارش رسانه‌های روسی، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود اگر مقامات ماریوپل در کنار آن چه که آن وزارتخانه «راهزنان» توصیف کرد بمانند، با یک دادگاه نظامی روبرو خواهند شد. روسیه تا ۵ صبح به وقت مسکو به اوکراین فرصت داده بود که ماریوپل را تسلیم کند.

مقامات ماریوپل می‌گویند که دست‌کم ۲۳ هزار نفر در محاصره این شهر جان باخته‌اند و برخی در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند.

مقامات شهر و گروه‌های امدادی می‌گویند روسیه از طریق بمباران، برق و آب شهر ماریوپل را قطع، و مسیر مواد غذایی به سمت آن شهر را نیز مسدود کرده است. روسیه همچنین ارتباطات شهر با جهان خارج قطع کرده و ساکنان باقی مانده را در یک تلاش آشفته برای زنده‌ماندن قرار داده است.

مذاکرات بین روسیه و اوکراین از طریق کنفرانس ویدیویی ادامه داشته، اما اختلافات و شکاف بزرگ موجود میان دو طرف پر نشده است. روسیه خواستار خلع سلاح اوکراین است و اوکراین می‌گوید که نیروهای روسیه باید از کل آن کشور خارج شوند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گفته است که آماده دیدار حضوری با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، است. اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز دوشنبه گفت که ابتدا باید پیشرفت‌های بیشتری در مذاکرات حاصل شود. وی افزود که «تاکنون حرکت قابل توجهی» در مذاکرات مشاهده نشده است.

(منبع: آسوشیتدپرس)

XS
SM
MD
LG