لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

روسیه مدعی شد مرکز تجاری کی‌یف «انبار موشکی» بود 


جنگ در اوکراین
جنگ در اوکراین

در پی حمله مرگبار روسیه به یک مرکز خرید در کی‌یف، مسکو روز دوشنبه اعلام کرد که آن مرکز خرید را با تسلیحات دوربرد دارای دقت بالا مورد حمله قرار داده است، چرا که به گفته مسکو نیروهای اوکراینی از آن به عنوان «انبار موشک» استفاده می‌کردند.

این مرکز خرید واقع در منطقه‌ای پرجمعیت در نزدیکی مرکز شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین، شامگاه یکشنبه با گلوله‌باران سنگین توپخانه‌ نیروهای روسیه ویران شد و بر اثر آن هشت نفر کشته شدند. این حمله باعث ویرانی ساختمان‌های مجاور شد و انبوهی از آوار را تا شعاع چند صد متری پخش کرد. خودروهای بسیاری نیز در آتش سوخت.

در همین حال وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد جان سالیوان، سفیر آمریکا، را احضار کرده است تا به او بگوید اقدام جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر «جنایتکار جنگی» خواندن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روابط دوجانبه را تا مرز فروپاشی پیش برده است. وزارت خارجه آمریکا این احضار را تایید نکرده است.

جو بایدن هفته گذشته گفت که پوتین به دلیل اعزام ده‌ها هزار نیرو به اوکراین یک «جنایتکار جنگی» است. کرملین پیشتر این اظهارات را «توهین شخصی» علیه پوتین توصیف کرده بود.

مسکو روز دوشنبه اعلام کرد که مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین هنوز پیشرفت چشمگیری نداشته است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، که پیشنهاد روسیه برای تسلیم شهر بندری محاصره شده ماریوپول را رد کرده است، روز دوشنبه در اظهاراتی مسکو را به تلاش برای «ویران کردن» کشورش متهم کرد.

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، نیز در آغاز یک نشست ‌وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل که برای بررسی تحریم‌های بیشتر علیه روسیه تشکیل شد، گفت: «آن چه اکنون در ماریوپل رخ می‌دهد یک جنایت جنگی بزرگ است.» او گفت، روسیه همه چیز را ویران می‌کند، بمباران می‌کند، و همه را می‌کشد.

در همین حال، طبق آمار سازمان ملل متحد، از ساعت ۴ صبح ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ که حمله روسیه به اوکراین آغاز شد تا نیمه شب ۲۰ مارس (به وقت محلی)، ۹۲۵ غیرنظامی کشته و ۱۴۹۶ غیرنظامی نیز مجروح شده‌اند. سازمان ملل متحد می‌گوید آمار واقعی بسیار بیشتر از آمار مستندشده است.

نزدیک به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز آواره شده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی نیز حمله به شش مرکز سلامت در اوکراین را تایید کرد. در مجموع طی ۲۵ روز تهاجم روسیه به اوکراین به ۵۲ مرکز خدمات سلامت در اوکراین حمله شده است. در حالی که سازمان ملل این حملات را غیرقابل قبول خوانده است، روسیه می‌گوید به غیرنظامیان حمله نمی‌کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که مسکو به دلیل تحریم‌های وضع‌شده بر روسیه توسط ژاپن، از مذاکرات پیمان صلح با آن کشور خارج شده و پروژه‌های اقتصادی مشترک مربوط به جزایر مورد مناقشه کوریل را متوقف کرده است.

XS
SM
MD
LG