لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

پنتاگون: شماری از نیروهای نظامی آمریکا در حالت آماده‌باش «برای اعزام احتمالی» قرار گرفته‌اند


جان کربی سخنگوی پنتاگون در جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران
جان کربی سخنگوی پنتاگون در جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران

با ادامه تنش‌ها میان روسیه و اوکراین، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که بنا بر دستور وزیر دفاع ایالات متحده شماری از نیروهای نظامی آمریکا در حال آماده‌باش برای اعزام احتمالی قرار گرفته‌اند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز دوشنبه چهارم بهمن در جریان یک کنفرانس خبری گفت:‌ «وزیر دفاع ایالات متحده شماری از نیروها در داخل از کشور را در حالت آماده‌باش برای اعزام احتمالی قرار داده که به این معنا است که اگر نیروهای واکنش سریع ناتو فعال شوند، نیروها بتوانند به سرعت اعزام شوند. شمار نیروهایی که در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند حدود هشت هزار و پانصد تن است. در مورد این تصمیم‌گیری‌ها در روزهای آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.»

جان کربی در مورد وضعیت فعلی در اروپا گفت: «ایالات متحده عمیقا نگران وضعیت فعلی در اروپا است. ما با کنجکاوی روی فعالیت‌های نظامی روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین و درون بلاروس متمرکز هستیم. با متحدان خود در آن سوی اقیانوس اطلس مشاوره کامل و گسترده‌ای داریم و وزارت دفاع آمریکا از اقدامات دپیلماتیک برای تنش‌زدایی، حمایت می‌کند.»

در صورت فعال شدن نیروهای واکنش سریع و یا بروز درگیری، ایالات متحده آماده اعزام نیروهای ضربتی، پشتیبانی، کمک‌های امدادی، هوایی، همکاری‌های اطلاعاتی، نقل و انتقال و دیگر توانایی‌ها به اروپا است
جان کربی سخنگوی پنتاگون

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: «همان‌گونه که رئیس جمهوری آمریکا گفته هر چند ما اولویت را به گفت‌وگو و دیپلماسی می‌دهیم ولی باید آمادگی خود را هم افزایش دهیم. ایالات متحده در تضمین به امنیت متحدان ناتو و شهروندان خود در خارج از کشور، طبق دستور رئیس جمهوری آمریکا و طبق پیشنهاد وزیر دفاع، آمادگی نیروهایش درون و خارج از کشو را بالا می‌برد تا برای پاسخگویی به شماری از عملیات احتمالی، آماده باشند. از جمله کمک به نیروهای واکنشی ناتو در صورت فعال شدن. همان‌گونه که بارها گفته‌ام تعهد ما به اتحاد ناتو و اصل پنجم آهنین است.»

جان کربی گفت: «ایالات متحده متعهد به حمایت از نیروهای واکنش سریع ناتو (ان‌آر‌اف) است و همان‌گونه که می‌دانید، این نیروها هم از متحدان ناتو تشکیل شده‌اند و حاوی نیروهای دریایی، هوایی و نیروهای ویژه هستند و آمریکا هم از این نیروها حمایت می‌کند. ان‌آر‌اف از ۴۰ هزار نیروی چند ملیتی تشکیل شده است.»

سخنگوی پنتاگون افزود: «در صورت فعال شدن نیروهای واکنش سریع و یا بروز درگیری، ایالات متحده آماده اعزام نیروهای ضربتی، پشتیبانی، کمک‌های امدادی، هوایی، همکاری‌های اطلاعاتی، نقل و انتقال و دیگر توانایی‌ها به اروپا است. تاکید می‌کنم در حال حاضر این نیروها در حالت آماده‌باش قرار دارند و هیچ تصمیمی برای اعزام گرفته نشده است.»

روسیه یکصد هزار نیروی نظامی در نزدیکی مرزهای اوکراین جمع کرده است و کشورهای غربی نگران آن هستند که مسکو می‌خواهد به اوکراین حمله کند. روسیه اما ضمن آن که نیروهای خود را عقب نرانده است، می‌گوید برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد.

پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اعلام کرده است نیروهایش را در حالت آماده باش قرار داده است و مواضع خود در شرق اروپا را تقویت می‌کند.

XS
SM
MD
LG