لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

آنتونی بلینکن: رویکرد آمریکا در مقابله با تحرکات روسیه تنها به «گفت‌و‌گو و دیپلماسی» محدود نیست


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در کنفرانسی مطبوعاتی در برلین، آلمان. ۳۰ دی ۱۴۰۰
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در کنفرانسی مطبوعاتی در برلین، آلمان. ۳۰ دی ۱۴۰۰

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، که روز جمعه با همتای روس خود در ژنو دیدار کرد می‌گوید صریحا به مسکو هشدار داده که تجاوز نظامی به اوکراین با پیامدهای سنگینی همراه است.

آقای بلینکن که ساعتی پیش با شبکه خبری ان‌بی‌سی مصاحبه می‌کرد گفت، آمریکا در مقابله با تحرکات روسیه در قبال اوکراین خود را تنها به گفت‌و‌گو و دیپلوماسی محدود نکرده است.

او افزود: «ما مسئولیم تا آن جا که می‌توانیم از دیپلماسی استفاده کنیم، اما همزمان بر تقویت دفاع و بازدارندگی تاکید کرده‌ایم. به علاوه، آمریکا بیش از هر سال دیگری کمک نظامی به اوکراین ارسال کرده، و با همکاری شرکا و متحدانمان به مسکو نشان داده‌ایم که تجاوز به اوکراین پیامدهای زیادی برای روسیه به همراه دارد.»

روسیه ١٢٧ هزار سرباز را به همراه توپخانه و ادوات زرهی در نزدیک مرزهای شرقی اوکراین بسیج کرده و مقام‌های اطلاعاتی آمریکا می‌گویند ممکن است کرملین برای تجاوز به اوکراین یا تغییر حکومت آن کشور با یک دولت دست‌نشانده، دست به بهانه‌جویی بزند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در مصاحبه با شبکه خبری بی‌بی‌سی در روز یکشنبه گفت: «ما به روسیه دو راه نشان داده‌ایم: دیالوگ و دیپلماسی، و یا تجاوز و روبرو شدن با عواقب بسیار وخیم آن.»

XS
SM
MD
LG