لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

آنتونی بلینکن: یک کشور نمی‌تواند با زورگویی مرزهای دیگر کشورها را تغییر دهد


سخنرانی آنتونی بلینکن، روز پنجشنبه در آکادمی علم و علوم انسانی در برلین
سخنرانی آنتونی بلینکن، روز پنجشنبه در آکادمی علم و علوم انسانی در برلین

وزیر خارجه ایالات متحده، در جلسه‌ای به میزبانی «مارشال فاند» در برلین که در محل آکادمی علم و علوم انسانی آلمان برگزار شد، بر اهمیت این مسئله که «یک کشور نتواند به زور مرزها را تغییر دهد یا زورگویی و تجاوز کند» تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این جلسه که روز پنجشنبه ۳۰ دی برگزار شد گفت: «من در روزهایی حساس برای اروپا، آمریکا و جهان این‌جا هستم. روسیه در حال رفتاری تهاجمی و تخاصمی در برابر اوکراین است و ناتو را به طور مرتب مورد حمله قرار می‌دهد که نهادی دفاعی است.»

آقای بلینکن افزود: «همه نهادها و سازمان‌ها و حساسیت‌هایی که ما امروز داریم برای این است که در سایه دو جنگ جهانی و یک جنگ سرد، به این نتیجه رسیدیم که نمی‌خواهیم یک کشور با زور، مرزها را تغییر دهد یا به زورگویی و تجاوز دست بزند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ایالات متحده و متحدان اروپایی چند بار با روسیه تماس گرفتند و به امید رفتار متقابل، به آن‌ها پیشنهاد دیپلماسی دادیم. تا این جا که نیت خیر ما بدون جواب مانده چرا که در حقیقت، این تنش در اصل ربطی به تسلیحات یا پایگاه‌های نظامی ندارد، بلکه مربوط به تمامیت ارضی اوکراین و حق تعیین سرنوشت بر خود توسط اوکراین و دیگر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق است. پایه اصلی آن، عقب زدن روسیه از اروپای بعد از جنگ سرد و آزادی‌های آن است.»

آنتونی بلینکن گفت: «کارزار بی‌ثبات کردن اوکراین بی‌وقفه و مدام است و حالا روسیه حتی می‌خواهد فراتر از آن برود. هزینه انسانی تخاصم جدید روسیه در مقیاسی بسیار بالاتر از آن چیزی خواهد بود که تاکنون دیده‌ایم.»

وزیر خارجه ایالات متحده در حال تلاش برای فعالیت‌های دیپلماتیک به منظور تنش‌زدایی در مرز روسیه و اوکراین است. نیروهای روسیه حدود یکصد هزار نیروی نظامی در مرز با اوکراین مستقر کرده‌اند.

آنتونی بلینکن یک روز پیشتر به کی‌یف رفته بود و پس از آلمان راهی ژنو می‌شود تا با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار کند.

XS
SM
MD
LG