لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

اتحادیه اروپا: اگر روسیه به اوکراین حمله کند با «تحریم‌هایی که تاکنون دیده‌نشده» مواجه خواهد شد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری رسیه - ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری رسیه - ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲

اتحادیه اروپا روز دوشنبه از روسیه خواست که تنش‌ها بر سر اوکراین را کاهش دهد و بار دیگر تاکید کرد که اگر مسکو به همسایه‌ خود حمله کند، با عواقب «بزرگی» روبرو می‌شود.

بیست و هفت وزیر خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گردهم آمدند و اعلام کردند که این اتحادیه «اقدامات تهاجمی و تهدیدهای مستمر روسیه علیه اوکراین را محکوم می‌کند و از روسیه می‌خواهد که تنش زدایی کند.»

رویترز می‌نویسد که آنها در بیانیه ای گفتند «در قرن بیست و یکم» نظریه‌های به اصطلاح «حوزه نفوذ» جایی ندارد و «هرگونه تجاوز نظامی بیشتر از سوی روسیه بر سر اوکراین عواقب عظیم و هزینه‌های سنگینی به همراه خواهد داشت.»

روسیه ده‌ها هزار سرباز را در نزدیکی مرزهای اوکراین جمع کرده است و کشورهای غربی نگران آن هستند که مسکو می‌خواهد به اوکراین حمله کند. روسیه اما ضمن آن که نیروهای خود را عقب نرانده است، می‌گوید برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد.

پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اعلام کرده است نیروهایش را در حالت آماده باش قرار داده است و مواضع خود در شرق اروپا را تقویت می‌کند.

در همین حال، دانمارک اعلام کرد که اتحادیه اروپا آماده است تا تحریم‌های اقتصادی که «تا به حال دیده نشده است» علیه روسیه اعمال کند.

XS
SM
MD
LG