لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

افزایش تنش‌ها بر سر اوکراین؛ ناتو «بازوی شرقی» خود را تقویت می‌کند


سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو (آرشیو)
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو (آرشیو)

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز دوشنبه ۴ بهمن اعلام کرد نیروهای خود را در حالت آماده‌باش قرار داده است و بازوی اروپای شرقی خود را با کشتی‌ها و جت‌های جنگنده بیشتری تقویت می‌کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، با انتشار بیانیه‌ای گفته است: «ناتو به اتخاذ تمامی اقدامات لازم جهت حمایت و دفاع از همه متحدان، از جمله تقویت بخش شرقی این اتحاد، ادامه خواهد داد.»

روسیه این اقدام ناتو را به عنوان «هیستریا» و عاملی برای «تشدید تنش‌ها» بر سر اوکراین محکوم کرده است.

در همین حال سفارت ایالات متحده در اوکراین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین ممکن است هر زمانی اتفاق بیافتد و از شهروندان آمریکایی خواسته برای خروج از اوکراین برنامه‌ریزی مناسبی بکنند.

دیپلمات‌های آمریکایی سفارت آمریکا در کی‌یف نیز اجازه یافته‌اند به صورت داوطلبانه این کشور را ترک کنند.

بریتانیا هم در اقدامی مشابه و در واکنش به «تهدید فزاینده روسیه» اعلام کرده برخی از کارمندان سفارت خود در اوکراین و خانواده‌هایشان را از این کشور تخلیه می‌کند.

روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان‌بی‌سی مصاحبه گفت، آمریکا در مقابله با تحرکات روسیه در قبال اوکراین خود را تنها به گفت‌و‌گو و دیپلوماسی محدود نکرده است.

روسیه ١٢٧ هزار سرباز را به همراه توپخانه و ادوات زرهی در نزدیک مرزهای شرقی اوکراین بسیج کرده و مقام‌های اطلاعاتی آمریکا می‌گویند ممکن است کرملین برای تجاوز به اوکراین یا تغییر حکومت آن کشور با یک دولت دست‌نشانده، دست به بهانه‌جویی بزند.

XS
SM
MD
LG