لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

مقام کاخ سفید: آمریکا به دنبال ایجاد «روابط جدید» با پاکستان است


لیزا کرتیس (نفر سمت راست) از مقام های ارشد کاخ سفید و معاون یکی از دستیاران دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا - آرشیو
لیزا کرتیس (نفر سمت راست) از مقام های ارشد کاخ سفید و معاون یکی از دستیاران دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا - آرشیو

به دنبال بروز برخی اختلافات بین آمریکا و پاکستان، یک مقام ارشد دولت ایالات متحده که به آن کشور سفر کرده است روز سه شنبه از تمایل واشنگتن برای ایجاد «روابط جدید» با اسلام آباد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سفارت آمریکا در پاکستان، لیزا کِرتیس از مقام‌های ارشد کاخ سفید همچنین از «ناکارایی» پاکستان در قطع شریان مالی تروریسم ابراز نگرانی کرده است.

خانم کرتیس معاون یکی از دستیاران دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست که برای گفت‌وگو با مقام‌های ارشد پاکستان، در چارچوب یک سفر دو روزه، در اسلام‌آباد پایتخت آن کشور بسر می‌برد.

به گفته سفارت آمریکا به نقل از او «ایالات متحده به دنبال آن است ... روابط جدیدی را با پاکستان بر مبنای تعهدات مشترک برای شکست گروه‌های ترویستی که تهدیدی علیه ثبات منطقه هستند ایجاد کند.»

پرزیدنت ترامپ و دولت او بارها از اسلام آباد به دلیل عدم اقدام مناسب علیه گروه‌های پیکارجو و افراطی انتقاد کرده و می‌گویند پاکستان به محلی امن برای تروریست‌ها و جهادی ها تبدیل شده است.

دولت ایالات متحده همچنین اواسط دی ماه اعلام کرد که چون پاکستان اقدام قاطعی علیه گروه طالبان انجام نداده است، کمک‌های امنیتی و نظامی خود را به اسلام آباد به حالت تعلیق در می‌آورد.

پرزیدنت دونالد ترامپ پیش از آن گفته بود که آمریکا در طول ۱۵ سال گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده و در ازای آن هیچ چیز جز «دروغ و فریبکاری» نصیبش نشده است.

در یکی از آخرین اظهارنظرهای مقام های آمریکایی در این زمینه، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، روز سه شنبه بر لزوم همکاری با پاکستان برای موفقیت در جنگ با گروه های افراطی در افغانستان تاکید کرد.

ژنرال جوزف وتل در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، در مورد نقش اسلام آباد در مبارزه با تروریسم گفت، باید به پاکستان کمک کنیم تا خواسته‌های ما را در مبارزه با تروریسم و افراگرایی برآورده کند.

اسلام آباد می گوید به تعهدات خود در مبارزه جهانی با تروریسم و افراطگرایی پایبند است و به آن عمل کرده و اقدامات پاکستان در این راستا تاکنون دستاوردهای خوبی نیز در پی داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG