لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

در حمله هواپیمای بی‌سرنشین آمریکا، معاون طالبان پاکستان کشته شد


«خالد محسود» یا سجنا، به خاطر نقش در عملیلت تروریستی علیه شهروندان آمریکائی تحت تعقیب، مقامات واشنگتن بود.
«خالد محسود» یا سجنا، به خاطر نقش در عملیلت تروریستی علیه شهروندان آمریکائی تحت تعقیب، مقامات واشنگتن بود.

گروه طالبان پاکستان روز دوشنبه تاًئید کرد که معاون این گروه در میان چند نفری است که در حمله هوایی چند روز پیش هواپیمای بی سرنشین (پهپاد) ایالات متحده آمریکا کشته شدند.

پیش از این ایالات متحده اعلام کرده بود عملیاتی در منطقه وزیرستان پاکستان، در نزدیکی مرز افغانستان داشته است.

گروه طالبان پاکستان موسوم به تحریک یا تی تی پی، روز دوشنبه تایید کرد «خالد محسود»، مشهور به خان سعید سجنا، معاون این گروه در این حمله پهپادی کشته شده است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، معمولاً مقامات آمریکائی به ندرت از عملیات ضدتروریستی پهپادها در پاکستان سخن می گویند، اما منابع اطلاعاتی قبیله ای و محلی پاکستان در این مورد خاص ، به هنگام رخ دادن حمله تاًئید کردند که که «سجنا» و رزمندگانش از ولایت همسایه «خوست» افغانستان باز می گشتند که موشکی از یک هواپیمای بی سر نشین به اتومبیل آن ها برخورد کرد.

تحلیلگران می گویند کشته شدن خالد محسود ضربه بزرگی به طالبان پاکستان است اما این گروه فورا «مفتی نور ولی» را جانشین او کرد.

«خالد محسود» یا سجنا، به خاطر نقش در عملیلت تروریستی علیه شهروندان آمریکائی تحت تعقیب، مقامات واشنگتن بود. دولت پاکستان نیز او را عامل طرح ریزی عملیات عمده تروریستی از جمله، حمله سال ۲۰۱۲ به زندان شهر بانو در شمال غربی پاکستان می دانست که در جریان آن ۴۰۰ زندانی از جمله ستیزه جویان خطرناک گریختند.

سنجا همچنین رهبر شاخه محسود طالبان پاکستان بود که مسئول مرگ هزاران پاکستانی، محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG