لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۰

فرمانده سنتکام: هدف آمریکا محدود کردن نفوذ ایران در سوریه و منطقه است


جوزف وتل فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان - ۸ اسفند ۱۳۹۶
جوزف وتل فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان - ۸ اسفند ۱۳۹۶

فرمانده ستاد مرکزی ارتش ایالات متحده، سنتکام، روز سه‌شنبه در نشست کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت هدف کلی ما محدود کردن نفوذ ایران در خاور میانه است و برای رسیدن به این هدف باید روابط خود را با متحدان مان تقویت کنیم.

ژنرال جوزف وتل در این جلسه پرسش و پاسخ درباره راهبرد و برنامه‌های نیروهای مسلح آمریکا در مبارزه جهانی با تروریسم و افراطگرایی گفت، همکاری آمریکا با همپیمانان خود در منطقه، از جمله با نیروهای دموکراتیک سوریه، مانعی در راه اهداف ایران است.

وی، با تاکید بر این که بطور کلی هدف آمریکا محدود کردن نفوذ ایران در سوریه و منطقه است، گفت برای رویارویی با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران باید با متحدانمان روابط خوبی داشته باشیم و آن را تقویت کنیم.

ژنرال وتل اضافه کرد، شرکا و متحدان آمریکا در خاور میانه نیز از بسیاری جهات همان نگرانی‌های ما را دارند و نمی‌خواهند هیچ طرفی از کشورهای آنها برای ایجاد بی‌ثباتی در منطقه استفاده کند.

وی به حمایت تهران از شورشیان شیعه حوثی در یمن به عنوان نمونه‌ای از آن فعالیت‌های بی ثبات‌کننده اشاره کرد و گفت، حدود ۲۰ سال طول کشید تا ایران گروه شبه نظامی حزب الله را در لبنان درست کرد، اما این کار را ظرف ۵ سال در یمن انجام داد، که نشان می دهد فعالیت‌های خود را تسریع بخشیده است.

فرمانده سنتکام با اشاره به حمایت آمریکا از کردهای سوریه به رغم مخالفت ترکیه گفت، همکاری ما با نیروهای دموکراتیک سوریه مانعی است برای ایران در راه رسیدن به اهداف خود در آن کشور. نیروهای دموکراتیک سوریه ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه است.

وی خاطر نشان کرد، «ما خواستار آن هستیم که با شرکایمان بطور شفاف در مورد بحران سوریه گفت‌وگو کنیم؛ از جمله ترکیه. آنکارا نگرانی‌های جدی در مورد تروریست‌های پ‌ک‌ک دارد. ترکیه و آنکارا حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌دانند.

ژنرال جوزف وتل همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد گزارش‌های اخیر از بکارگیری سلاح‌های شیمیایی در جنگ سوریه گفت، «ما نگرانی اشاعه تسلیحات شیمیایی در سوریه هستیم؛ چرا که دولت بشار اسد – رئیس جمهوری سوریه - نشان داده امکان استفاده از این سلاح‌ها را دارد.»

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در مورد نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم گفت «موفقیت در افغانستان مستلزم همکاری با پاکستان است. باید به آن کشور کمک کنیم خواسته‌های ما را در مبارزه با تروریسم و افراگرایی برآورده کند.»

دولت پرزیدنت دوناد ترامپ اخیرا از کم‌کاری اسلام آباد در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطگرایی انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG