لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

آمریکا از تعلیق بخش دیگری از کمک‌های امنیتی خود به پاکستان خبر داد


هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو
هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

دولت ایالات متحده اعلام کرد به دلیل آن که پاکستان «اقدامی قاطع» در برابر پیکارجویان طالبان که نیروهای آمریکایی را در کشور همسایه، افغانستان، هدف حمله قرار می‌دهند، کمک‌های امنیتی خود را به پاکستان به حالت تعلیق در می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت که این محدودیت‌های جدید ورای آن کمک امنیتی ۲۵۵ میلیون دلاری به پاکستان برای خرید تجهیزات نظامی آمریکایی است که در ماه اوت تعلیق شده بود.

هدر نائورت همچنین گفت آن کمک ۲۵۵ میلیون دلاری هنوز معلق است و در عین حال وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، نیز گفته است تصمیم جدید واشنگتن، کمک‌های «ائتلاف حمایت مالی» به پاکستان برای عملیات ضدتروریسم را شامل می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه گفته بود که آمریکا به گونه‌ای «ابلهانه» در طول پانزده سال بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک مالی کرده و در ازای آن هیچ چیزی غیر از «دروغ و فریبکاری» نصیبش نشده است.

پرزیدنت ترامپ بار دیگر این اتهام دیرینه را علیه پاکستان تکرار کرد که به «جایی امن برای تروریست‌هایی تبدیل شده است که ما در افغانستان به دنبال آنها هستیم.» وی در ماه اوت استراتژی جدید آمریکا در جنوب آسیا را معرفی کرده بود.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا که اخیرا به اسلام آباد رفته بود، از پیامد گفت‌وگوهای خود با مقامات ارشد پاکستان ابراز خرسندی کرده و گفته است اطمینان دارد پایه های همکاری در زمینه همکاری در مبارزه با تروریسم گذاشته شده است.

نخست وزیر پاکستان اوایل آبان ماه در دیدار با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا بار دیگر بر تعهد اسلام آباد بر جنگ با تروریسم تاکید کرد و گفت که اقدامات انجام شده علیه پیکارجویان اسلامگرای افراطی «نتیجه بخش» بوده است.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته در جدیدترین گزارش سالانه خود درباره دولت هایی که آزادی مذاهب را نقض می کنند، نام پاکستان را نیز به «فهرست ویژه» کشورهایی که باید آنها را از این حیث زیر نظر داشت، اضافه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG