لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

رئیس جمهوری افغانستان: منتظر اقدام پاکستان علیه طالبان هستیم


اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان - آرشیو
اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان - آرشیو

رئیس جمهوری افغانستان روز جمعه پاکستان را متهم کرد علیه گروه طالبان اقدام موفقیت‌آمیزی انجام نداده و به دنبال حملات تروریستی اخیر آن گروه اسلامگرا، خواستار طرح جدیدی برای اتخاذ تدابیر امنیتی در پایتخت شد.

حمله مرگبار اخیر طالبان به هتل اینترکنتیننتال شهر کابل و بمبگذاری انتحاری در خیابان شلوغی در پایتخت یک هفته پس از آن، موجب خشم افکار عمومی و افزایش فشار بر رئیس جمهوری و نیروهای امنیتی افغانستان شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اشرف غنی در سخنانی پس از مراسم نماز جمعه در کابل گفت، ۱۱ مظنون دستگیر شده و فهرست کسانی که کابل معتقد است پشت حملات اخیر بوده‌اند، از حمایت مسئولان پاکستان برخوردار هستند.

وی در ادامه گفت «ما منتظریم که پاکستان اقدامی انجام دهد.»

افغانستان مدت‌هاست همسایه خود، یعنی پاکستان، را متهم می‌کند با پناه دادن به اعضا و رهبران طالبان به آن گروه افراطی کمک می‌کند؛ اتهامی که اسلام‌آباد آن را رد کرده و می‌گوید هزاران پاکستانی نیز قربانی حملات طالبان بوده‌اند.

طالبان که تا پیش از حمله نظامی ۲۰۰۱ آمریکا کنترل افغاستان را در دست داشت، همچنان به مبارزه برای بیرون راندن نیروهای بین‌المللی – از طریق ایجاد ناامنی – و تشکیل حکومتی بر مبنای شریعت اسلامی در افغانستان است.

ایالات متحده نیز می‌گوید پاکستان در برابر پیکارجویان طالبان که نیروهای آمریکایی را در افغانستان هدف حمله قرار می‌دهند اقدام قاطعی نکرده و ماه گذشته اعلام کرد کمک‌های امنیتی خود را به اسلام آباد به حالت تعلیق در می‌آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG