لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

وزیر دفاع آمریکا: پاکستان باید پایبندی خود را به تعهد در مبارزه با تروریسم نشان دهد


جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در آستانه دیدار از پاکستان اعلام کرد که قرار نیست فشاری به آن کشور وارد کند اما انتظار دارد اسلام آباد به تعهد خود در مبارزه با تروریسم پایبند باشد.

وزیر دفاع آمریکا که جریان سفر خاورمیانه‌ای خود به مصر سفر کرده است، روز یکشنبه ۱۲ آذر در قاهره گفت که او قرار نیست در دیدار روز دوشنبه با نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان سرشاخ شود.

او گفت: «این راهی نیست که من با مسائل روبرو می‌شوم. من باور دارم که ما می‌توانیم تلاش کنیم و زمینه‌های مشترک را پیدا کنیم، بعد با هم کار کنیم.»

حدود دو ماه پیش، آقای متیس با لحنی هشدارآمیز اعلام کرد که آمریکا پیش از برداشتن هر اقدام ضروری، یک بار دیگر تلاش می‌کند با مقامات پاکستان درباره ادعاهای مطرح مربوط به حمایت آنها از شبه نظامیان و گروه‌های تروریستی گفت و گو خواهد کرد.

با این حال روز یکشنبه وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ملاقات با مقام‌های پاکستانی بر یافتن زمینه‌های مشترک مبارزه با تروریسم و شنیدن نظرات یکدیگر بدون موضع گیری تند است.

ایالات متحده آمریکا برای دهه ها پاکستان را متهم کرده است که به گروههای تروریستی از جمله شبکه حقانی و طالبان افغانستان، که به نیروهای ناتو حمله می‌کنند، پناه داده و با آنها همکاری می‌کند. اسلام آباد این اتهام‌ها را رد کرده است.

توافق با مصر بر سر مبارزه با تروریسم

وزیر دفاع آمریکا که در مصر سفر به سر می برد، پیش از سخنانش درباره پاکستان اعلام کرد که مصر و ایالات متحده در استفاده از تمام امکانات برای مبارزه با تروریسم توافق دارند.

آقای متیس که برای یک سفر پنج روزه به شاخ آفریقا و آسیای جنوب غربی، به ترتیب از مصر، اردن، پاکستان و کویت نیز دیدن می‌کند، این سخنان را روز یکشنبه ۱۲ آذر پیش از دیدار با رئیس جمهوری مصر بیان کرد.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا پیش از دیدار با عبدالفتاح السیسی در قاهره گفت مقابله همه جانبه با تمام جنبه‌های تروریسم، موتور محرک روابط نوین واشنگتن با قاهره است.

جیم متیس گفت: «آمریکا به روابط واقعگرایانه‌ای که منافع طرفین را افزایش دهد، متعهد است، و همزمان بر خواست پرزیدنت ترامپ برای مبارزه قاطع با تروریسم تاکید دارد.»

وزیر دفاع آمریکا همچنین با ژنرال احمد صدقی صبحی، همتای مصری خود و شماری از مقام های ارشد نظامی آن کشور نیز دیدار و تبادل نظر کرد.

در بیش از سه دهه اخیر، آمریکا هر سال یک میلیارد و سیصد میلیون دلار کمک نظامی در اختیار قاهره می‌گذاشت، که بخشی از آن به دلیل کودتای نظامی سه سال پیش در مصر به حال تعلیق درآمده است.

اما نگاه جدید آمریکا به مصر و استقبال قاهره از آن علی رغم این تعلیق صورت گرفته است.

وزیر دفاع آمریکا در این مورد گفت: «در سال‌های اخیر اختلال در همکاری دو جانبه داشته ایم، که به دلیل برخی از اختلافات فی مابین بوده است. اما کاخ سفید مصمم است تلاش‌های خود را بر شرایطی متمرکز کند که موجبات نزدیکی مواضع آمریکا را نه تنها با مصر، بلکه با سایر کشورها از جمله اردن و پاکستان نیز فراهم آورد؛ روابطی که مهمترین جنبه آن نفی هر نوع پناهگاه برای تروریست‌هاست.»

وزیر دفاع آمریکا قرار است در سفر به امان در «گردهمآیی مقابله با تروریسم مرگبار» در شاخ آفریقا که به ریاست پادشاه اردن تشکیل می‌شود، شرکت کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG