لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

گزارش جدید دولت آمریکا از ناقضان آزادی مذاهب: ایران همچنان در فهرست است


نمایی از ساختمان وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده در جدیدترین گزارش خود نام کشورهایی که به دلیل نقض آزادی‌های مذهبی در آنها موجب نگرانی واشنگتن هستند را منتشر کرد.

در بیانیه‌ای که هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه منتشر کرد، نام ۱۰ کشور مختلف، از جمله ایران و عربستان سعودی، درج شده است.

برمه، چین، اریتره، ایران، کره شمالی، سودان، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان بار دیگر به عنوان ناقضان آزادی مذهبی معرفی شده‌اند.

این فهرست ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ (اول دی ماه ۱۳۹۶) بار دیگر رسما به عنوان کشورهایی که آمریکا در مورد نقض جدی آزادی مذهبی در آنها نگرانی دارد تایید شد.

بر اساس این بیانیه، وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ نام پاکستان را به فهرست ویژه کشورهایی که باید آنها را از این حیث زیر نظر داشت، اضافه کرده است.

طبق قانون آزادی بین المللی مذهبی سال ۱۹۹۸، وزارت خارجه آمریکا موظف است هر سال اسامی دولت‌هایی را که از این نظر مورد نگرانی هستند معرفی کند.

کمیسیون ایالات متحده درباره آزادی مذهب اواخر اردیبهشت ماه در گزارشی به تداوم نقض آزادی‌های مذهبی در کشورهای جهان، از جمله ایران، در سال ۲۰۱۷ پرداخت.

دولت آمریکا از سال ۱۹۹۹ ایران را در ردیف «کشورهای مورد نگرانی ویژه» در مورد آزادی مذاهب قرار داده و این گزارش توصیه کرده بود ایران امسال نیز باقی بماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG