لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۳

آمریکا از آزادی بنیانگذار «لشکر طیبه» در پاکستان ابراز نگرانی کرد


«حافظ محمد سعید» متهم به بمبگذاری تروریستی در سال ۲۰۰۸ در هند است.
«حافظ محمد سعید» متهم به بمبگذاری تروریستی در سال ۲۰۰۸ در هند است.

پاکستان یک روحانی را، که متهم اصلی طراحی حمله تروریستی سال ۲۰۰۸ در بمبئی هند است که در آن ۱۶۸ نفر کشته شدند و آمریکا نیز خواهان دستگیری اوست، آزاد کرد.

دادگاهی در پاکستان روز جمعه درخواست دولت برای تمدید سه ماهه حصر خانگی «حافظ محمد سعید» را بر پایه عدم ارائه مدارک لازم برای محکومیت روحانی رد و او را آزاد کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده از آزادی بنیانگذار گروه جهادی «لشکر طیبه» ابراز نگرانی کرد و در بیانیه ای گفت دولت پاکستان باید حافظ سعید را دستگیر و بابت جنایاتی که مرکتب شده علیه او اعلام جرم کند.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت «لشکر طیبه یک سازمان تروریستی معرفی شده و با انجام حملات ترویستی، مسئول مرگ هزاران غیرنظامی بی گناه، از جمله شهروندان آمریکایی، است.»

راویش کمار سخنگوی وزارت خارجه هند نیز گفت «آزادی حافظ سعید یک بار دیگر تایید کرد که دولت پاکستان در اجرای عدالت در قبال افرادی که مرتکب اقدامات شنیع تروریستی می شوند جدی و ثابت قدم نیست؛ حتی نهادها یا افرادی که سازمان ملل متحد آنها را تروریست شناخته است.»

دولت پاکستان پس از اعمال فشار از سوی ایالات متحده در مبارزه جدی تر دولت اسلام آباد با گروه های تروریستی، حافظ سعید و چهار نفر از دستیاران او را در دی ماه سال گذشته تحت حصر خانگی قرار داد. اما دستیاران حافظ سعید چندی پس از آن آزاد شدند.

حافظ محمد سعید، اتهام دشت داشتن در حملات تروریستی بمبئی را رد کرده است. وی از ژانویه سال جاری در شهر لاهور پاکستان در حبس خانگی به سر می برد،که با حکم دادگاه این حبس تمدید نخواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG