لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

اوباما: خانواده قربانیان اورلاندو خواستار توقف خشونت با اسلحه شدند


در سفر باراک اوباما به اورلاندو، جو بایدن نیز وی را همراهی کرد.
در سفر باراک اوباما به اورلاندو، جو بایدن نیز وی را همراهی کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در اورلاندو با خانواده کشته شدگان تیراندازی در کلوب شبانه همجنسگرایان "پالس" دیدار کرد.

به گزارش سی ان ان باراک اوباما پس از دیدار با خانواده قربانیان گفت که آنها از او خواسته اند که خشونت های ناشی از استفاده از اسلحه را متوقف کند. بسیاری از جمهوریخواهان مخالف محدود شدن قوانین اسلحه در آمریکا هستند.

آقای اوباما پس از دیدار با خانواده قربانیان اورلاندو گفت که سیاست بازی ها در آمریکا باعث شده است که یک فرد تروریست یا حتی دیوانه به راحتی بتواند یک اسلحه بسیار قوی خریداری کند و چنین خریدی را به صورت قانونی هم انجام دهد.

باراک اوباما گفت امروز هم یک بار دیگر، مثل خیلی از دفعات قبل من اعضای عزادار خانواده ها و پدر و مادرهایی را در آغوش گرفتم که می پرسیدند "چرا این اتفاق ها (تیراندازی ها) مدام تکرار می شود؟" او سپس گفت که خانواده قربانیان و خود من اهمیتی به سیاست نمی دهیم و آنها می خواهند که ما کار بیشتری برای توقف تیراندازی ها انجام دهیم.

او گفت عاملان دو حمله تروریستی اخیر در آمریکا یعنی حمله در اورلاندو و حمله در سن برناردینو، تروریست های داخلی بودند. در حمله سن برناردینو یک زوج آمریکایی پاکستانی تبار سال گذشته ۱۴ نفر را در یک تیراندازی به قتل رساندند.

باراک اوباما گفت برای توقف اینگونه حملات کار بیشتری باید انجام شود و به چیزهایی فراتر از جامعه اطلاعاتی و نیروهای مسلح نیاز است.

باراک اوباما پیشتر حمله به کلوب "پالس" را حمله به ارزش های بنیادین انسانی خواند و گفت: "این حمله یادآوری هشیارانه ای است که حمله به هر آمریکایی، صرف نظر از نژاد، قومیت، و گرایشات جنسی، حمله به همه ما است. حمله به ارزش های بنیادین برابری و کرامت انسانی است که معرف کشور ما است."

ملاقات با ماموران پلیس، امدادگران، پرستاران، پزشکان و جراحانی که برای نجات و مداوای زخمی شدگان تلاش کردند، در برنامه کاری آقای اوباما در اورلاندو بوده است.

پیشتر جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته بود، رئیس جمهوری در جایگاهی قرار دارد که اظهار همدردی اش با مردم اورلاندو، اظهار همدردی از سوی همه مردم آمریکا است.

وی گفت "رئیس جمهوری می‌داند که سمبل و نماد کشور است و وقتی که به اجتماعی می‌رود و با خانواده هایی ملاقات می‌کند که متحمل رنجی غم انگیر بوده‌اند، حامل پیام تسلیت و همدردی از سوی مردم آمریکا است. رئیس جمهوری اوباما مسئولیت خود را جدی می‌گیرد."

جاش ارنست گفت، دیدار باراک اوباما از اورلاندو، نماد پشتیبانی قاطعانه او از جامعه دگرباشان جنسی است که هدف حمله‌ای مرگبار بوده‌اند.

پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، و شهرداری اورلاندو ستادی متشکل از ۶۰۰ مشاور را برای کمک به بازماندگان و همه آن هایی که از این کشتار آسیب دیده اند، راه اندازی کرده‌اند.

شهرداری اورلاندو همچنین صندوقی را برای جمع آوری کمک‌های مالی تشکیل داده است؛ که در دو روز گذشته، ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار از سوی دیزنی ورلد، و چند بنیاد و موسسه مالی به این صندوق کمک شده است.

در همین حال، در ادامه هبستگی جهانی با جامعه دگرباشان جنسی و مردم اورلاندو، تجمعی در شهر واشنگتن، پایتخت آمریکا، برگزار شد.

در حمله مسلحانه عمر متین ۲۹ ساله به کلوب دگرباشان جنسی پالس در شهر اورلاندو در ساعات نخست بامداد یکشنبه گذشته، ۴۹ نفر کشته و ۵۳ نفر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG