لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

باراک اوباما: ما در آمریکا در مورد مذهب افراد سئوال و جواب نمی‌کنیم


آقای اوباما در حال سخنرانی در وزارت خزانه داری آمریکا در شهر واشنگتن - ۱۴ ژوئن ۲۰۱۶
آقای اوباما در حال سخنرانی در وزارت خزانه داری آمریکا در شهر واشنگتن - ۱۴ ژوئن ۲۰۱۶

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در باره تیراندازی در کلوب همجنسگرایان در اورلاندو که مرگبار ترین تیراندازی تاریخ آمریکا بوده، صحبت کرد. او گفت افرادی هستند که می گویند باید مسلمانان را از ورود به آمریکا منع کرد، کسی که در اورلاندو دست به کشتار زد آمریکایی بود.

آقای اوباما از به کار نبردن عبارت "تروریسم رادیکال اسلامی" دفاع کرد و گفت استفاده از این عبارت دقیقا چه دستاوردی خواهد داشت؟ او گفت این عبارت قدرت جادویی ندارد.

دونالد ترامپ و برخی دیگر از جمهوریخواهان نظیر تد کروز، آقای اوباما را تحت فشار گذاشته اند که باید از این عبارت استفاده کند.

اما باراک اوباما پرسید که آیا استفاده از این عبارت باعث خواهد شد که داعش کمتر سعی کند آمریکاییان را بکشد؟ آیا متحدان بیشتری را جذب خواهیم کرد؟ آیا استراتژی نظامی خاصی با استفاده از این عبارت حاصل خواهد شد؟ آقای اوباما گفت پاسخ همه این‌ها منفی است.

او گفت استفاده از نام‌های دیگر برای یک تهدید، باعث نمی‌شود که آن تهدید از بین برود و این کارها یک انحراف یا حواس پرتی سیاسی است.

دونالد ترامپ گفته است که اگر باراک اوباما حاضر نباشد از عبارت تروریسم رادیکال اسلامی استفاده کند، باید از ریاست جمهوری استعفا دهد.

آقای اوباما جمهوریخواهان را که می‌گویند استفاده از این عبارت به دولت در شکست داعش کمک خواهد کرد، به تمسخر گرفت و گفت اگر کسی فکر می‌کند که ما دشمنانمان را اشتباه گرفته ایم، برای تروریست‌هایی که از صحنه جنگ خارج کرده‌ایم تعجب برانگیز خواهد بود.

باراک اوباما همچنین از تاکید دونالد ترامپ بر ممنوع کردن ورود مهاجران مسلمان به طور موقت، انتقاد کرد و گفت اساس آمریکا آزادی، از جمله آزادی مذهب است و ما در اینجا، در مورد مذهب افراد سئوال و جواب نمی‌کنیم.

باراک اوباما گفت اگر ما این ارزش ها را کنار بگذاریم، به رادیکال شدن افراد در اینجا و دیگر نقاط جهان کمک کرده‌ایم و به همه چیز هایی که در حفظ آنها تلاش می‌کنیم، خیانت کرده‌ایم.

XS
SM
MD
LG