لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

آمریکا چهار فرمانده ارشد نظامی و یک مقام دولتی جمهوری اسلامی را تحریم‌ کرد


راهپیمایی حکومتی در تهران. آرشیو
راهپیمایی حکومتی در تهران. آرشیو

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) روز دوشنبه چهار مقام ارشد نظامی و دبیر شورای عالی فضای مجازی جمهوری اسلامی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

پرویز آبسالان جانشین فرماندهی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان، سلمان آدینه‌وند فرمانده یگان امداد نیروی انتظامی تهران بزرگ، محمدامین آقامیری دبیر شورای عالی فضای مجازی، امان‌الله گرشاسبی معاون بازرسی نیروی زمینی سپاه، و اﺣﻤﺪ ﺧﺎﺩم سیدالشهدا فرمانده قرارگاه کربلای سپاه پاسداران در جنوب غرب ایران، این پنج مقام نظامی و امنیتی ایرانی هستند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، با اشاره به این که مردم ایران مستحق برخورداری از حق آزادی بیان بدون تهدید به تلافی خشونت‌آمیز و سانسور از سوی مقامات هستند، گفت آمریکا و متحدانش همچنان علیه مسئولان خشونت و سانسور دولتی ایران اقدام می‌کنند.

اوفک تاکنون ١١ دور تحریم علیه رژیم جمهوری اسلامی و عوامل و مقامات امنیتی آن به دلیل دست‌داشتن در سرکوب اعتراضات مسالمت‌جویانه مردم به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی وضع کرده است.

ساعاتی پیشتر وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که در هماهنگی با ایالات متحده و اتحادیه اروپا شماری از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله چهار تن از فرماندهان سپاه پاسداران را مشمول تحریم‌های بیشتر قرار می‌دهد.

آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا از طریق اقداماتی هماهنگ، خواستار پاسخگویی جمهوری اسلامی شده و هر ماه تحریم‌هایی را علیه ناقضان حقوق بشر وضع کرده‌اند.

درخواست‌ها برای تحریم سران و نهادهای جمهوری اسلامی، از جمله سپاه پاسداران، طی ماه‌های اخیر و در پی سرکوب معترضان در ایران پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت، افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG