لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

تحریم ۴ فرمانده سپاه پاسداران توسط آمریکا، بریتانیا، و اتحادیه اروپا


اعلامیه‌ای با مضمون درخواست از اتحادیه اروپا برای تحریم سپاه پاسداران (آرشیو)
اعلامیه‌ای با مضمون درخواست از اتحادیه اروپا برای تحریم سپاه پاسداران (آرشیو)

وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در هماهنگی با ایالات متحده و اتحادیه اروپا شماری از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله ۴ تن از فرماندهان سپاه پاسداران را مشمول تحریم‌های بیشتر قرار می‌دهد.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، در این بیانیه تاکید کرد که این فرماندهان، حقوق بشر را نقض کرده و به نیروهای‌شان دستور داده بودند که به سوی معترضان غیرمسلح تیراندازی کنند.

بر اساس این بیانیه، محمد نظر عظیمی مسئول سرکوب خشونت‌بار اعتراضات در استان کرمانشاه، حبیب شهسواری مسئول سرکوب تظاهرکنندگان در مهاباد و پیرانشهر، محسن کریمی مسئول سرکوب معترضان در استان مرکزی و مرگ یک معترض ۱۹ ساله در یک بازداشتگاه، و احمد خادم مسئول سرکوب اعتراضات در شهرک ایذه در استان خوزستان، در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند.

محمد نظر عظیمی فرمانده سپاه قرارگاه نجف اشرف، حبیب شهسواری فرمانده سپاه استان آذربایجان غربی، محسن کریمی فرمانده سپاه استان مرکزی، و احمد خادم فرمانده قرارگاه کربلای سپاه پاسداران در جنوب غرب ایران هستند.

دراین بیانیه آمده است که بریتانیا و شرکای بین‌المللی‌اش این نکته را روشن کرده‌اند که سرکوب خشونت‌بار رژیم اسلامی ایران نادیده باقی نمی‌ماند و همچنان اقدامات مختلفی انجام خواهد شد تا پاسخگوی اعمال خود باشد.

بریتانیا از مهر ماه گذشته تاکنون ده‌ها مقام و نهاد جمهوری اسلامی، از سپاه پاسداران، قوه قضائیه، و گشت ارشاد را تحریم کرده است.

آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا از طریق اقداماتی هماهنگ، خواستار پاسخگویی جمهوری اسلامی شده و هر ماه تحریم‌هایی را علیه ناقضان حقوق بشر وضع کرده‌اند.

درخواست‌ها برای تحریم سران و نهادهای جمهوری اسلامی، از جمله سپاه پاسداران، طی ماه‌های اخیر و در پی سرکوب معترضان در ایران پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت، افزایش یافته است.

شاهزاده رضا پهلوی چندی پیش به صدای آمریکا گفت که تحریم سپاه به ریزش بدنه نظام در داخل کشور کمک می‌کند.

شاهزاده رضا پهلوی: تحریم سپاه به ریزش بدنه نظام در داخل کشور کمک می‌کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

مسیح علینژاد، فعال حقوق زنان و مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، نیز در جریان نشستی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، خواستار تحریم شخص علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، شد.

XS
SM
MD
LG