لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

تحریم‌های جدید کانادا علیه جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر و ساخت پهپاد و موشک


آرشیو
آرشیو

کانادا روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقض حقوق بشر و تولید پهپادها و موشک‌های بالستیک اعلام، و دو نهاد و هشت فرد، را تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تازه‌ترین دور تحریم‌های کانادا علیه ایران که دهمین دور تحریم‌ها از اکتبر گذشته است، افرادی از جمله مقامات ارشد سپاه پاسداران و نیروی انتظامی را به دلیل «نقض فاحش و نظام‌یافته حقوق بشر» در تهران و شمال غرب ایران، هدف قرار داده است.

وزارت خارجه کانادا گفت که تحریم‌ها همچنین مقامات ارشدی را که در تولید هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک ایران شرکت دارند، هدف قرار می‌دهد.

تنش بین جمهوری اسلامی و کشورهای غربی بر سر فعالیت هسته‌ای در ایران و ارسال پهپادها به روسیه برای استفاده در حمله این کشور به اوکراین، و همچنین سرکوب اعتراضات ضدحکومتی در ایران افزایش یافته است.

مقامات جمهوری اسلامی فروش هواپیماهای بدون سرنشین به مسکو را برای استفاده در جنگ اوکراین تکذیب کرده‌اند. اما اوکراین گفته است که بقایای این هواپیماها را در اختیار دارد.

وزارت امور خارجه کانادا در بیانیه خود از جمهوری اسلامی خواست که «ظلم وحشیانه بر مردم ایران» را متوقف کند و با حسن‌نیت به خواسته‌های آنها رسیدگی کند.

دولت کانادا می‌گوید نهادهای تحریم شده از «رژیم ایران با کمک برای اخلال و دستکاری ارتباطات آنلاین معترضان» و یا با «عرضه تجهیزات مورد استفاده میدانی برای استفاده در سرکوب وحشیانه تظاهرات به نیروی انتظامی» حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG