لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

خاورمیانه و داعش، محور عمده مذاکرات اوباما و شاهزاده سعودی در کاخ سفید


محمد بن سلمان وزیر دفاع و قائم مقام ولیعهد عربستان سعودی (چپ) در محوطه کاخ سفید در روز جمعه.
محمد بن سلمان وزیر دفاع و قائم مقام ولیعهد عربستان سعودی (چپ) در محوطه کاخ سفید در روز جمعه.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با قائم مقام ولیعهد عربستان سعودی در شهر واشنگتن دیدار و گفتگو کرد. پیشتر سخنگوی کاخ سفید گفته بود آقای اوباما و محمد بن سلمان، شاهزاده پرنفوذ سعودی درباره مسائل جاری خاورمیانه و مبارزه علیه گروه داعش گفت‌وگو می کنند.

محمد بن سلمان، فرزند پادشاه سعودی که وزیر دفاع عربستان نیز هست، با هدف ترمیم روابط ریاض و واشنگتن به ایالات متحده آمده است. همچنین قرار است جزئیات بیشتری از برنامه کشورش برای کاستن از تکیه بر صادارت نفت و حرکت به سوی اقتصاد غیرنفتی را در این دیدار شرح دهد.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید نوشته بود، این ملاقات فرصتی فراهم خواهد کرد تا دو طرف درباره مسائل عمده منطقه، مانند بحران سوریه و یمن، و همچنین همکاری ایالات متحده و عربستان در مبارزه علیه داعش تبادل نظر کنند.

این سومین سفر محمد بن سلمان به آمریکا است. او که چند روز قبل وارد آمریکا شد، با قانونگذاران ارشد کنگره آمریکا، وزیران دفاع و خزانه داری آمریکا و همچنین رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، گفتگو کرده است.

مقام‌های آمریکایی پیشتر از عملیات نظامی عربستان سعودی در یمن علیه شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، که بنا بر اعلام سازمان ملل متحد و گروه‌های مدافع حقوق بشر منجر به مرگ بسیاری از غیرنظامیان یمن شده است، ابراز نارضایتی کرده‌اند.

هفته گذشته خبر حذف ائتلاف به رهبری سعودی از فهرست "ناقضان حقوق کودک" سازمان ملل متحد منتشر شد که با واکنش‌های گسترده ای روبرو شد. انتقاد از عملکرد عربستان و همپیمانان عرب آن در یمن، و سپس حذف آن از "فهرست سیاه" سازمان ملل، فشارهای زیادی را متوجه ریاض کرد.

XS
SM
MD
LG