لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۹

ابراز تردید درباره ادعای عربستان در توانایی افزایش تولید نفت


عربستان سعودی از دیر باز ادعا کرده است قادر است اگر بخواهد، بازار نفت را با استخراج بیشتر، زیر و رو کند. این کشور هم اینک به عنوان بخشی از جنگ قیمت و بازستانی سهم بازار که به آمریکا و دیگران باخته، با شتاب نفت استخراج می کند.

میزان تولید روزانه عربستان از ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در اوائل سال ۲۰۱۴، به رقم بی سابقه ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است. مقامات سعودی گفته اند آن کشور حتی قادر است سطح تولید را به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز بالا ببرد.

با این حال، شبکه خبری سی.ان.ان می گوید صنعت نفت عربستان "پنهانکاری" های زیادی دارد که باعث می شود قابل اعتماد بودن چنین ادعاهایی زیر سئوال برود.

آنچه روشن است این است که رقم حداکثر ظرفیت عربستان سعودی مقوله ای مهم است. اگر به محدوده تولید نزدیک باشد، به این معنا خواهد بود که در پاسخگویی به یک شوک ناگهانی ناشی از هر وضعیت ژئولیتیک یا فاجعه طبیعی جهانی، توانایی زیادی نخواهد داشت.

نماینده سابق ریاض در اوپک تا سال ۲۰۱۴، اصرار دارد کشورش قادر است تولید را تا سطح ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز بالا ببرد.

اما افرادی که به این ادعا بدبین هستند، به این واقعیت اشاره می کنند که ارقام فعالیت های سکوهای حفاری در دهه گذشته سه برابر شده ، حتی هر چند تولید تقریبا به همین اندازه بالا نرفته است. در همین حال، ذخایر نفت سعودی از اکتبر ۲۰۱۵ حدود ۳۰ میلیون بشکه کاهش یافته است.

در گزارش سی.ان.ان گفته می شود برنامه عربستان به فروش بخشی از شرکت آرامکو به سرمایه گذاران جهانی، احتمالا آن را ناچار خواهد ساخت برخی از اسرار صنعت نفت خود را فاش کند.

XS
SM
MD
LG