لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

تهدید عربستان به صدور فتوا باعث شد سازمان ملل گزارش کشتار کودکان را تغییر بدهد


نمایی از ساختمان مرکزی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک
نمایی از ساختمان مرکزی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک

مقاله ای از بل ترو در نشریه تایمز

منابع دیپلماتیک می گویند عربستان سعودی سازمان ملل متحد را تهدید کرد که در صورت عدم حذف نام آن کشور از فهرست کشورهای متهم به ارتکاب به جنایات شنیع علیه کودکان، میلیون ها دلار کمکش به برنامه های امداد آن سازمان را قطع کرده و احتمالا روحانیون در ریاض علیه سازمان ملل متحد فتوا صادر خواهند کرد.

یک گزارش سازمان ملل متحد ائتلاف تحت رهبری عربستان را مسول مرگ ۶۰ درصد از ۷۸۵ کودک کشته شده در جنگ یمن عنوان کرده است. در نتیجه جنگ یمن دو میلیون و پانصد هزار نفر آواره شده اند و جهان شاهد یکی از بزرگترین بحران های بشردوستانه است.

به دنبال اعتراض شدید ریاض به این گزارش، سازمان ملل متحد اسم عربستان را از این فهرست در آورد و آن را به بازبینی مشترک اسناد توسط مقامات سازمان ملل و عربستان سعودی منوط کرد.

منابع دیپلماتیک می گویند عربستان و شیخ نشین های منطقه خلیج فارس تهدید کرده بودند که روحانیون در ریاض در آستانه صدور فتوای ضد مسلمان بودن سازمان ملل هستند و این امر عملا به تحریم سازمان ملل متحد توسط ۵۶ کشور عضو «سازمان همکاری اسلامی» می انجامید.

بنا بر گزارش ها نمایندگان رسمی سعودی، وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، و نمایندگانی از اردن، بنگلادش، و مصر دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد را تلفن باران کردند.

دیده بان حقوق بشر بازنگری سازمان ملل متحد در گزارش را «خفت آور» توصیف کرد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG