لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

فارین پالیسی: کاخ سفید دیگر به عربستان سعودی بمب خوشه ای نمی دهد


محل انفجار ناشی از حمله هوایی نیروهای عربستان در یمن- مارس ۲۰۱۵
محل انفجار ناشی از حمله هوایی نیروهای عربستان در یمن- مارس ۲۰۱۵

نشریه آمریکایی فارین پالیسی می گوید کاخ سفید بی سروصدا انتقال بمب های خوشه ای به عربستان سعودی را در واکنش به بمباران هوایی این کشور علیه شورشیان شیعه در یمن متوقف کرده است.

فارین پالیسی در مطلبی که روز جمعه منتشر کرد به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش را ذکر نکرد گفت این تصمیم کاخ سفید پس از انتشار گزارش هایی بود که ائتلاف نظامی کشورهای عرب به رهبری ریاض در نبرد با شورشیان حوثی یمن در بمباران مناطق غیرنظامی از بمب خوشه ای استفاده کرده است.

بیش از صد کشور در سال ۲۰۰۸ با امضای پیمانی بمب خوشه ای را ممنوع کردند. گفته می شود این نوع بمب ماه ها و حتی سال ها پس از ریخته شدن، ممکن است منفجر شوند و جان غیرنظامیان را به خطر بیندازند. آمریکا، روسیه و چین، سازندگان عمده بمب خوشه ای توافقنامه فوق را امضا نکرده اند.

اقدام آمریکا در عدم ارسال بمب های خوشه ای به عربستان چند هفته پس از آن است که سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی استفاده از این نوع بمب را در مناطق غیرنظامی یمن به جزئیات تشریح کرد.

بیشتر بخوانید:دیده بان حقوق بشر: عربستان از بمب های خوشه ای استفاده کرده است

این گزارش گفت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در سال ۲۰۱۵ در دست کم هفت حمله در شمال غرب یمن از راکت های خوشه ای استفاده کرده و ده ها غیرنظامی را کشته و مجروح کرده است.

کاخ سفید و مقامات سعودی گزارش فایرن پالیسی را علنا تایید نکرده اند.

XS
SM
MD
LG