لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

بان کی مون: عربستان تهدید کرد، نامش از لیست سیاه عاملان کشتار کودکان یمنی حذف شد


بان کی مون می گوید عربستان سعودی او را "تحت فشار غیر قابل قبولی" قرار داد تا نام این کشور حذف شود.
بان کی مون می گوید عربستان سعودی او را "تحت فشار غیر قابل قبولی" قرار داد تا نام این کشور حذف شود.

یک هفته بعد از قرارگرفتن و بعد حذف نام ائتلاف عربستان علیه حوثی های یمن به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل کشتار کودکان در سال ۲۰۱۵ در جهان، دبیر کل سازمان ملل، تهدید مالی عربستان را دلیل این کار نامید.

اقای بان روز پنجشنبه ۲۰ خرداد در جمع خبرنگاران گفت عربستان سعودی او را "تحت فشار غیر قابل قبولی" قرار داد و تهدید کرد که کمک‌های حیاتی مالی‌ به سازمان ملل را قطع خواهد کرد؛ کمک‌هایی که به گفته دبیرکل سازمان ملل، اهمیت دارد و اکنون برای میلیون‌ها کودک در فلسطین، سوریه، یمن و سودان جنوبی هزینه می‌شود.

بان کی مون باز از گزارش خود درباره مسئولیت ائتلاف سعودی در کشتن بیش از ۵۱۰ کودک یمنی و زخمی کردن ۶۶۷ کودک دیگر دفاع کرد اما گفت بخاطر تبعات قطع احتمالی کمک‌های مالی کشورهای عرب تصمیم به حذف نام ائتلاف عربستان گرفت.

دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه پیش از آمار خشونت علیه کودکان، قتل و جذب آنها برای شرکت در درگیری‌های مسلحانه به ویژه در افغانستان، سوریه، یمن، عراق، سومالی و سودان جنوبی به شدت ابراز نگرانی کرد.

در این گزارش، سازمان ملل متحد، ائتلاف سعودی را در گزارشی مسئول کشتار صدها کودک یمنی معرفی کرد.

یکی از کودکان یمنی که به خاطر سوء تغذیه جان خود را از دست داد.

روز دوشنبه، بعد از واکنش شدید عربستان سعودی، اعلام شد نام این ائتلاف از فهرست سیاه مسببان مرگ کودکان یمنی خارج شده است.

گروه های مدافع حقوق بشر، سازمان ملل متحد را برای حذف نام عربستان سعودی از فهرست کشورها و گروه های ناقض حقوق کودکان محکوم کردند.

عربستان و متحدانش علیه شیعیان حوثی در یمن حملات هوایی زیادی در یکسال اخیر انجام داده اند.

این چندمین بار است که عربستان سعودی از اهرم مالی برای ممانعت از انتشار یا نام بردن از این کشور استفاده می کند.

سه ماه پیش زمانی که نمایندگان کنگره امریکا سرگرم بررسی قانونی برای اعلام جزئیاتی درباره حادثه تروریستی یازده سپتامبر۲۰۰۱ شدند که در آن به نقش برخی از مقام ها و افراد صاحب نفوذ عربستان اشاره می شد.

عربستان تهدید کرد در صورت انتشار این اسناد، همه دارایی خود را از آمریکا خارج می کند که این مساله اعتراض هایی در آمریکا برانگیخت.

XS
SM
MD
LG