لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

فشار بر روی دولت اوباما برای ارائه مدارک دخالت روسیه در انتخابات آمریکا


دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برای انتشار مدارک تاییدکننده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه گذشته تحت فشار سنگینی قرار گرفته است.

نشریه هیل روز پنجشنبه با این مقدمه نوشت، دولت آمریکا تا کنون مدارک کمی را در ارتباط با ارزیابی ماه اکتبر خود در مورد تلاش مسکو برای دخالت در انتخابات ارائه کرده است.

پرزیدنت اوباما به دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا دستور داده است که پیش از آغاز به کار دولت دونالد ترامپ در بیستم ژانویه (اول بهمن)، بررسی‌های خود را در این زمینه تکمیل کنند.

به نوشته نشریه هیل، کاخ سفید همچنین اعلام کرده است که تا آنجا که امکان داشته باشد، نتیجه تحقیقات نهادهای اطلاعاتی در مورد دخالت روسیه در انتخابات را در اختیار عموم خواهد گذاشت.

با این حال، مقام‌های مسئول هشدار داده اند که این مدارک شامل «اطلاعات فوق العاده حساس و محرمانه» خواهد بود و مشخص نیست چه میزان از آنها را بتوان برای عموم منتشر کرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا و تیم انتقالی او، طرح موضوع دخالت روسیه را بهانه ای برای زیر سئوال بردن مشروعیت انتخابات قلمداد کرده‌اند.

همین باعث شده است که درخواست‌ها از جانب هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برای ارائه مدارکی که ثابت کند روسیه در انتخابات هشتم نوامبر دخالت کرده، افزایش یافته است.

کنگره هم تاکنون موضعی محتاطانه داشته است. اواخر ماه نوامبر، هفت عضو دموکرات در کمیته اطلاعات سنا از کاخ سفید خواستند «اطلاعات بیشتری در مورد دولت روسیه و انتخابات آمریکا» ارائه کند.

به نوشته نشریه هیل که اخبار سیاسی واشنگتن را پوشش می‌دهد، این سناتورها تا هفته گذشته پاسخی از جانب دولت دریافت نکرده‌اند.

از سوی دیگر خبرنگاران و رسانه‌های آمریکایی هم خواهان دریافت اطلاعات بیشتری هستند.

با این حال باراک اوباما از جامعه آمریکا خواسته است که به ارزیابی دولت در این باره اعتماد کند و گفته است که مردم آمریکا هر آنچه را که باید برای قبول نتیجه گیری سازمان سیا بدانند، می‌دانند.

قانونگذاران آمریکایی پیشتر گفته‌اند که با از سرگیری جلسات کنگره در سال جدید میلادی، نشست‌هایی را برای بررسی موضوع ترتیب خواهند داد.

باراک اوباما نیز وعده داده است که گزارش خود را به کنگره ارائه کند و مدارکی که بتوان منتشر کرد را، به محض تکمیل تحقیقات دستگاه های اطلاعاتی، در اختیار آنها بگذارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG