لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

افزایش درخواست‌ها برای توضیح درباره نحوه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا


قانون‌گذاران هر دو حزب عمده سیاسی آمریکا می گویند دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته تاثیر زیادی بر آرای مردم داشته و یکی از نمایندگان ارشد کنگره هم خواستار تحریم هکرهای روسی شده است.

دایان فاینستاین نماینده ارشد دموکرات در کمیته اطلاعات سنا به صدای آمریکا گفت «کاملا روشن است که روسیه در انتخابات اخیر دخالت کرده و اطلاعاتی را از هر دو حزب رقیب جمع آوری، اما به نفع یک طرف (به ضرر دموکرات‌ها) به قصد اخلال در روند انتخابات، منتشر کرده است.»

سناتور جمهوریخواه لیندزی گرام هم با این نظر موافق است. او می‌گوید «شواهد و مدارک زیادی وجود دارد که آنها در انتخابات ما از طریق هک کردن سیستم هایمان و انتشار اطلاعات با کمک و همراهی دیگر نیروها، به نفع یک طرف و علیه طرف دیگر، دخالت کرده‌اند.»

سناتور گرام با بیان این که این موردی است که نباید از آن بی تفاوت گذشت، گفت «می‌خواهم بفهمم چه کرده‌اند، واقعیت در برابر داستان پردازی؛ و این که در نهایت تحریم هایی در نظر گرفته شود که واقعا روسیه – آنهایی (که مسئول این هک‌ها بوده اند) – را آزار دهد.»

چنین تمایلاتی می‌تواند مقابله بالقوه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده محسوب شود که گفته بود روسیه در انتخابات هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه) نقشی نداشته است.

در یک بیانیه کم سابقه که در ماه اکتبر برای عموم منتشر شد، مقام‌های دولت آمریکا اعلام کردند که حملات سایبری علیه نهادهای سیاسی حزب دموکرات و ایمیل‌‌های اعضای تیم هیلاری کلینتون نامزد آن حزب در انتخابات، از سوی «بالاترین مقام‌های روسیه» هدایت شده است.

برخی از نمایندگان دموکرات در هر دو مجلس نمایندگان و سنا، در نامه‌ای به کاخ سفید از دولت خواسته اند اطلاعات بیشتری را در این زمینه منتشر کند.

با این حال سناتور فاینستاین، با بیان این که فعلا باید صبر کرد، این نامه را امضا نکرده و می‌گوید «تحقیقات خاصی در جریان است و به نظر من قبل از انتشار هر اطلاعاتی، آنها باید ابتدا این تحقیقات را تکمیل کنند.»

با این که دموکرات‌ها هدف حملات سایبری بوده اند، اما سناتور ارشد جمهوریخواه لیندزی گرام می گوید موضوع تنها مربوط به یک حزب نیست و جمهوریخواهان هم می توانند در انتخابات آینده هدف قرار بگیرند.

او با طرح این پرسش که «اگر ایرانی‌ها این کار را انجام داده باشد چطور؟» گفت که «اگر ترامپ همانطور که می‌گوید، در برابر ایران موضع محکمی داشته باشد، آنگاه ملتی را خواهید دید که اهداف جمهوریخواهان را هک خواهند کرد. و این به آشوب می‌انجامد.»

پرسش های متعدد درباره این که چطور هکرهای خارجی به ایمیل های ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون دست یافته و آنها را چند روز پیش از برگزاری انتخابات در وبسایت ویکی لیکس منتشر کرده اند، همچنان به قوت خود باقی مانده است.

اریک سالوِل و الایا کامینگز، دو نماینده دموکرات کنگره، نیز روز چهارشنبه پیش نویس طرحی را برای تشکیل یک پنل دو حزبی به منظور بررسی بیشتر موضوع ارائه دادند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG