لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

واکنش تند رهبران کنگره آمریکا به گزارش دخالت روسیه در انتخابات آمریکا


میچ مک‌کانل (راست) و پل رایان رهبران کنگره آمریکا
میچ مک‌کانل (راست) و پل رایان رهبران کنگره آمریکا

رئیس مجلس نمایندگان و اکثریت سنای آمریکا ضمن محکوم کردن دخالت روسیه در انتخابات خواستار تحقیق درباره امکان تاثیر روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شدند. واکنش این دو رهبر مجلس و سنا تنها روزی بعد از موضع گیری دونالد ترامپ است که سریعا گزارش سازمان سیا را رد کرده بود.

به گزارش سی ان ان، روز دوشنبه ۲۲ آذر، میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنای آمریکا در یک نشست خبری گفت بگذارید از جانب خودم حرف بزم. روسیه دوست ما نیست. من فکر می کنم ما باید اینطور به همه مشکلات بنگریم که روسیه آرزوی خیر برای ما ندارد.

از سوی دیگر پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای نوشت همه باید هر حمله سایبری علیه روند دموکراتیک آمریکا را از جانب هر کشور خارجی محکوم کنند.

آقای رایان نوشت قبلا هم گفته ام که هرگونه دخالت خارجی ها در روند انتخابات ما قابل پذیرش نیست.

گزارش رهبران کنگره دو روز بعد از گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ابراز شده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می گوید در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که روسیه برای اثر گذاشتن در نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا به نفع ترامپ «مداخله» کرده است.

روزنامه واشنگتن پست پیشتر در روز یکشنبه گزارش داده بود که یک ارزیابی محرمانه سیا به این نتیجه رسیده است که روسیه برای کمک به پیروز شدن دونالد ترامپ، در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ مداخله کرده است. در جریان انتخابات، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات منتقد شدید روسیه بود.

واکنش سریع ترامپ

تنها ساعتی بعد از انتشار گزارش سازمان سیا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا گزارش ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، درباره داخله روسیه در انتخابات آمریکا را «مضحک» خواند.

آقای ترامپ در مصاحبه ای با برنامه «فاکس نیوز یکشنبه» که از شبکه خبری فاکس نیوز پخش شد درباره گزارش سیا گفته است: «فکر می کنم این یک بهانه دیگر است.»

دونالد ترامپ در این مصاحبه گفته است که از سوی دموکرات ها «هر هفته بهانه دیگری مطرح می شود.»

به نوشته مجله تایم که دونالد ترامپ را «شخصیت سال» معرفی کرده است، آقای ترامپ گفته است گزارش اطلاعاتی درباره مداخله روسیه را باور نمی کند و معتقد نیست که روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا مداخله کرده است.

واکنش کمپین کلینتون

جان پودستا مشاور سیاسی ارشد هیلاری کلینتون گفت کمپین او از تلاش اعضای کالج الکترال در درخواست توضیح درمورد مداخله خارجی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کند.

به نوشته نشریه پولیتیکو پودستا روز دوشنبه در بیانیه ای گفت: «نامه دوحزبی مربوط به مسئله مهم امنیت ملی ماست.»

پودستا گفت: «هر روز در ماه انتخابات، کمپین ما از مداخله روسیه در کمپین ما و هدفش برای آسیب زدن به آن و کمک به ترامپ، شکوه کرد.» رئیس کمپین انتخاباتی کلینتون گفت: «علیرغم اعتراض های ما، این مسئله آنچنان که باید مورد توجه رسانه ها قرار نگرفت.»

بیانیه پودستا اولین بیانیه علنی از سوی کمپین کلینتون است که مشروعیت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را زیر سوال می برد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG